Güncel

Gazi Halkı Çetelere Karşı Yürüdü!

H.Merkezi: 19 Mayıs günü Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne yönelik akşam saatlerinde geçekleşen saldırı ile ilgili olarak, 21 Mayıs akşamı devrimci-demokrat kurumlar bir yürüyüş düzenledi. Gazi DHD önünde bir ara gelen kurumlar; Gazi Cemevi’ne kadar yürüdüler.

“Çeteler Halka Hesap Verecek”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Çetelere Geçit Vermeyeceğiz” sloganlarının atıldığı yürüyüşe binlerce insan da katıldı.

Gazi Cemevi önüne gelindiğinde ise kurumlar adına ortak basın metninin okunmasına geçildi. Okunan metinde; Gazi halkının yıllardır devlet destekli çetelerin saldırılarına maruz kalındığına değinilerek, 19 Mayıs’taki saldırıların da hakın mücadele etmek kültürünü hedeflediği belirtildi.

19 Mayıs günü gerçekleşen silahlı çete saldırısı tüm devrimci demokratik politik güçlere yapılmış bir saldırıdır.  Bu saldırı emekçi Gazi halkının yarattığı ilerici değerlerine yapılmış saldırıdır. Bu saldırı emekçi Gazi halkının kardeşçe yaşamasına, aynı sofraya diz çökmesine karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı Gazi’de yaşayan emekçilerin sindirilmesi, kendi yaşamına ve gerçek sorunlarına duyarsızlaştırılması için yapılmış saldırıdır. Gazi; devrimci kimliği devlet beslemeli çetelere teslim etmedik etmeyeceğiz. Tüm devrimci-ilerici kurumlar olarak egemen sistemin gerici saldırılarıyla birlikte tüm çeteler karşısında ortak hareket edeceğimizi bir kez daha dosta düşmana ilan ediyoruz.ifadelerine yer verilen açıklama sloganlarla bitirildi.

Binden fazla insanın katıldığı eylemi, DHF, Partizan, BDSP, SDP, ESP, AKADER, ESP, Devrimci Hareket, Halkevleri, HDK, BDP, SYKP, TKP, TÖP-G örgütlerken, Halk Cephes, Mücadele Birliği, EMEP ve PDD de destekledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu