Güncel

Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşti

“Ve son söz henüz söylenmedi!”

Ankara: 31 Mayıs günü Taksim Gezi Parkı’ndaki saldırıyı protesto etmek için Kızılay Meydanı’na girenlerden biri olan ve polis kurşunuyla ağır yaralanan Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü bugün gerçekleşti. Azami süre olark 90 saat içerisinde kesin ölümün gerçekleşmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili Numune Hastanesi önünde aile adına bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerek  önemi ve netliği gerekse de kamuoyuna yaptığı çağrı açısından yapılan açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz;

“Bir ‘marjinal grup üyesi’, bir ‘çapulcu” ve ‘ayak takımına mensup’ kardeşimiz ve evladımız Ethem SARISÜLÜK karanlığı yırtarak, aydınlık geleceğe doğru yola çıkmıştır. 

11 gündür biz ailesi ve dostlarına hücre hücre ölmesini yaşatan bu iktidar sahipleri ve onların silahlı güçleri elbette ki şimdiden halkların gönlünde karanlığa gömüldüler.

Anadolu topraklarında demokrasi ve özgürlük şiarıyla sokak sokak dövüşen bu halk çocukları şimdiden herkesin sahiplendiği bir bayrak oldu.

Onlar yarının aydınlık dünyasının parlayan bir kutup yıldızı gibi bizlere yol gösterecekler.

Yoksul ve yiğit halkımız; bizden biri olan evladımız Ethem SARISÜLÜK’ü kaybetmiş bulunmaktayız.

Tüm halkımızı, kadın, erkek, oğul ve kızlarınızla hep birlikte son yolculuğuna uğurlamaya çağırıyoruz.

‘Ve son söz henüz söylenmedi’

‘Ve son sözü hep direnenler söyler’

Ailesi”

PICT0438“Bu sefer katillerin saklanmasına izin vermeyeceğiz!”

Ailesi adına yapılan açıklamanın ardından Sarısülük’ün avukatı Kazım Bayraktar da söz alarak Ethem’i vuran polisin kimliğinin belli olduğu ama açıklanmadığı ve Savcılık’a teslim edilmediğini belirtti. Vali’nin, Emniyet Müdürü’nün ve Çevvik Kuvvet Amiri’nin kimliği açıklamayarak “faili saklama” suçu işlediklerini ifade eden Bayraktar devletin meseleye, polisin katil bile olsa  “polisi yedirmeyiz” bakışıyla baktığını vurguladı.

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan Ethem gibi birçok insanın bu şekilde katlediliğini ama bu sefer katillerin gizlenmesine izin vermeyeceklerini söyleyerek hak arama mücadelesinin süreceğini kaydetti.

Günlerdir etrafta bir seri katil dolaştığını belirten Temel Demirer ise “kayıt altına alın; bu seri katil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir.” dedi. Ayrıca kitleye seslenen Demirer “Ethem için dökeceğimiz göz yaşı yok; öfkelenin, göz yaşınızı içinize akıtın!” diyerek hesap sorma çağrısı yaptı.

Sarısülük’ün annesi: “Katili bulun yoksa bu acı dinmez!”

Basın açıklaması yarın Adliye önünde konuyla ilgili yapılacak basın açıklamasının çağrısıyla sonlandı. Ethem Sarısülük’ün dostlarının bir kısmı hastane önünde bekleyişini sürdürüken bir kısmı da ailenin Batıkent’teki evine gidiyor.

Ayrıca basın açıklaması öncesi Sarısülük’ün annesinin feryadı hastane önünde duyuldu. Tayyip Erdoğan’a ve katillere öfkesini dile getiren ana “katili bulun yoksa bu acı dinmez” diyerek kamuoyuna seslendi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu