Güncel

ESP Kartal’da açlık grevinde

Kartal: Açlık grevlerinin 51. Gününde Kartal Meydanı’nda bir açıklama yapan ESP, “Cezaevleri ölüm evleri olmasın” diyerek, 1 günlük açlık grevi yaptılar.

Bugün (1 Kasım) Kartal Meydanı’nda buluşan ESP Kartal İlçe Örgütü, bir basın açıklaması düzenledi.

PKK ve PAJK’lı tutsakların 51. gününe ulaşan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek vermek amacıyla düzenlenen açıklamada “Açlık grevindeki tutsakların talepleri kabul edilsin. Cezaevleri ölüm evleri olmasın. Birleşelim, ölümleri durduralım” yazılı pankart açıldı.

Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük”, “İçerde, dışarıda hücreleri parçala”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur” sloganlarının atıldığı eyleme HDK Kartal Meclisi, BDP ve Partizan da destek verdi.

Eylemde ESP adına açıklamayı Kartal İlçe Başkanı Havali Mengi yaptı.

AKP hükümetini, aradan geçen 51 güne rağmen çözüm yönünde herhangi bir adım atmadığı gibi sorunu görmezlikten, duymazlıktan gelerek geçiştirdiğini” belirten Mengi, “Bu tavrı yetmezmiş gibi, tutsaklara saldırılar düzenlendi, tutsaklar darp edildi ve tek kişilik hücrelere konuldu” dedi.

TC Başbakanı R. T. Erdoğan’ın “Aç kalan yok. Az-buz yiyorlar” açıklamasına da tepki gösteren Mengi, 1996 ölüm orucu eylemleri sürecinde de dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın da benzer bir açıklama yaptığını hatırlattı ve “Dün yaşananları unutmadığımız gibi bugün de bunları unutmayacağız” dedi.

 

1 günlük açlık grevi

Tüm emekçi ve ezilen kesimlerin zindanlardaki direnişe duyarlı olması çağrısıyla son bulan açıklamanın ardından “İnsanlık için nöbetteyiz” diyen ESP üyeleri oturma eylemi gerçekleştirdi.

Hala süren oturma eylemi sırasında 4 ESP üyesi de 24 saat sürecek açlık grevine girdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu