GüncelManşet

Armenak Bakırcıyan’ı Anıyoruz!

İstanbul: Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yılında Dersim Partizan yapacağı anma etkinliğine ilişkin çağrıda bulundu, çağrı metninin tam hali şu şekilde:

24 Nisan1915,  mazlum  bir ulusun soykırıma uğratılma tarihidir.

24 Nisan, uygarlığın ,kültürün maddi ve manevi zenginliklerin toprak altına gömülmesi, küller içinde kaybedilmesi,hafızalardan silinip unutturulmak istenmesinin acı tarihidir. Anadolu mozaiğinin önemli ve renkli dokusu bu tarihsel kesitte silinmek ve unutturulmak istenmiştir. Bir uygarlık ile bir kültür 3000 yıldır Anadolu topraklarından vahşice yok edilmiştir.

24 Nisan, Ermeni ulusunun tüm değerlerinin sermayenin ve zenginliklerinin zor yoluyla el değiştirmesinin acı tarihidir.

24 Nisan, Türkiye devrim ve insanlık  tarihinin karanlık ile aydınlık sayfasına düşülen iki ayrılmaz nottur.

24 Nisan,Antranik Ozanyan’ların,Kevork Çavuş’ların,Ağpür Serop’ların,Monte Melkonyanların,Leonid Azdkalyan’ların,Misak Manuşyan’ların,Hrant Dink’lerin,Armenak Bakırcıyan’ların….ve sayısız kahraman ve fedailerin mücadelelerini sahiplenme,anılarını yaşatma,uğruna canlarını verdikleri ideallerini demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşatmanın tarihidir.

24 Nisan, yıkım ve ayağa dikilmenin acıları bilince çıkarmanın,anıları sınıf kinine dönüştürmenin de tarihidir aynı zamanda; Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşın fikirlerinin coğrafyamız topraklarında filizlendiği bu tarihte;  proletarya partisinin yılmaz savaşçısı ve komünizm mücadelesinin ipini en önde göğüsleyenlerden olan Armenak Bakırciyan yoldaşın şahsında Ermeni soykırımını lanetliyor ve kavgamızın kızıl karanfillerini anıyoruz. Tüm halkımızı Armenak Bakırciyan yoldaşın anıt mezar açılışına davet ediyoruz.

Yer: Aşağı Doluca Köyü (Xarîk) Nazımiye (Qisle)

Tarih: 25 NİSAN Cumartesi

Saat: 13.00

Araç kalkış: Saat 10:00’da Sanat Sokağı Dersim Merkez

Dersim Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu