Güncel

Ergekoncular CHP listesinden aday

H. Merkezi:  Ergenekoncu isimlerinden Dursun Çiçek, CHP listesinden Meclis’e girecek. Ergenekoncu Özkan ve Balbay bu dönemde de aday.

CHP, Van’da da eski DYP milletvekilini liste başına koyarken, partide istifalar başladı.

CHP’nin 7 Haziran genel seçimleri için YSK’ya dün sunduğu listede dikkat çeken isimler var.

Bunlardan biri de, Ergenekoncu olarak bilinen isimlerinden biri olan emekli Albay Dursun Çiçek. İstanbul 2. bölgeden 4. sırada milletvekili adayı gösterilen Dursun Çiçek’in adı 12 Haziran 2009 tarihinde Taraf gazetesinin manşetten verdiği “İrticayla Mücadele Eylem Planı” başlıklı belge ile gündeme gelmişti.

Hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek” suçlamasıyla dava açılan Çiçek, 3 kez tutuklandı. Dava sonunda, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, karar bozuldu.

CHP, “Ergenekon örgütüne üye olmak” suçlamasıyla Silivri Cezaevi’nde kalan 2 ismi daha aday gösterdi. Gazeteciler Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay, ikinci kez milletvekili adayı.

CHP, Van’da Burkan aşiretinden eski DYP Van Milletvekili Nadir Kartal’ı liste başı yaptı.

Eski bakan ve DYP Elazığ eski milletvekili Ali Rıza Septioğlu’nun oğlu, AKP Elazığ milletvekili Faruk Septioğlu’nun ağabeyi Feyzi Septioğlu, Elazığ listesinde ilk sırada yer aldı.

Melda Onur meclis dışı bırakıldı

Sokak hareketleri ile ilişkisi güçlü İstanbul Milletvekili Melda Onur, İstanbul 2. bölgede 13. sırada aday gösterilerek, Meclis dışında bırakıldı.

CHP’de istifalar!

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, aday gösterilmeyince istifa etti, bağımsız milletvekili adayı olarak seçimlere girme kararı aldı. Hatay’da Eryılmaz’ın ardından milletvekili aday adayı emekli gümrük müşaviri ve araştırmacı-yazar Mehmet Çardak da partisinden istifa etti.

Ensar Öğüt’ün Ardahan’dan yeniden aday gösterilmesi üzerine CHP Ardahan ilçe yönetimi istifa etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu