Manşet

“Emek”çilere Gaz Bombası!(Video)

İstanbul: Emek sinemasının yıkılmak istenmesine karşı sinemaseverlerin mücadelesi sürüyor.

Taksim’de bulunan Emek Sinemasının yıkılarak yerine AVM yapılmak istenmesi uzun bin süredir tartışılıyor ve bu projeye karşı sinemaseverler, tiyatrocular oyuncular karşı çıkıyordu.

7 Nisan günü “Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu”nun çağrısıyla İstiklal Caddesi önünde biraraya gelen birçok oyuncu, demokratik kitle örgütü “Emek”i yıktırmayacağız” dedi.

Kitle, Taksim Meydanı’ndan “Emek bizim, İstanbul bizim” sloganlarıyla Emek Sinemasının bulunduğu sokağa doğru yürüye geçti. Yürüyüşe oyuncu Tuncel Kurtiz, Cem Davran, Derya Alabora, Ezel Akay, Hazal Kaya, Derviş Zaim, Ahmet Mümtaz Taylan, Serra Yılmaz ve Avukat Can Atalay ve Costa Gavras katıldı.

Kitlenin önü burada polis barikatıyla kesildi. Polis barikatının önünde Avukat Can Atalay bir konuşma yaptı. Atalay, eylemlerinin Emek Sineması’nın sokağına girilmeden sonlanmayacağını söyledi. Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ise konuşmasında, “Emeği savunmak şehri savunmaktır. Biz sinemacılar olarak talebimiz Emek Sineması’nın yerinde restore edilmesidir” dedi. Taylan’ın ardından sanatçılar Emek Sineması’nın önemi, Avrupa başkentlerinde tarihi sinemaların var olduğu ama Türkiye’de Emek Sineması’nın sermayeye peşkeş çekildiğini ifade etti.

Sanatçıların konşmalarının ardından kitle, Emek Sineması’nın sokağına yürüdü. Polis, eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Polis saldırısı karşısında eylemciler taş ve sopa atarak kendilerini savundu. Polis, aralarında sanatçılar, Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka’nın da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyet Müdürlüğü önünde İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Rıza Kocaoğlu, İlksen Başarır, Derya Alabora, Özcan Alper Nevin Özgür Çınar gibi isimlerin de bulunduğu kalabalık gözaltına alınanların serbest bırakılması talebiyle bir basın açıklaması yaptı.

 

[widgetkit id=9]

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=a2b4qArtHpk{/youtube}

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=sKRZZKKX_rY{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu