Güncel

Elle, üst baş aranmaya başlandı

İstanbul: DHKC militanlarının Çağlayan Adliyesinde gerçekleştirdiği eylem sonrası Avukatlar elle üst baş aramasından geçirilerek adliye içerisine alındı.

DHKC’lilerin katledilmesinin ardından saldırgan açıklamalarda bulunan Ahmet Davutoğlu, “Avukatların adliye binalarına girerken X-Ray’larden geçmeleri ve bu aramaların uygulanması gerekiyor. Bunun için ne gerekiyorsa bunları yapacağız. Adalet dağıtılan adalet saraylarında muhakkak güvenlik sağlanacak. Adalet dağıtılan adalet saraylarında güvenlik mutlak suretle temin edilecek. Avukat ve hâkimlerden ortak çaba bekliyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Avukatlık Kanunu açık bir şekilde “suçüstü” ve “ağır ceza”yı gerektiren bir hal’in birlikte varlığı durumunda aramaya izin veriyor. Onun dışında kesinlikle avukatın üstü, çantası aranamaz, denilerek belirtilmişken yasa maddesinin gerekçesi olarak ta şöyle belirtiliyor: “Avukat kendisi için bir iş yapmıyor. Müvekkiller için bir iş yapıyor. Bu nedenle müvekkili adına yaptığı işten dolayı bu tür baskılara maruz kalamaz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu