Dünya

Şehit Cemal Kavak ve yoldaşları anıldı!

Basel: Devrimci mücadeleye ömrünü vermiş olan Cemal Hewal ve Kürt ulusal mücadelesinde şehit düşenler için, 16 Eylül günü Basel’de bir anma gerçekleştirildi. Anmaya Partizan ve İTİF taraftarları da katılarak destek verdi.

Anma şehit düşenler anısına saygı duruşu yapılarak başlandı. Daha sonra yapılan konuşmalarda, Kürt halkının mücadele tarihinde zirvede olduğunu hem uluslararası hem de ülkemizde taçlandığını ve Apocu felsefe ışığında özgür bir Kürdistan kurulduğu, TC devleti ve Kapitalistler Kürtler üzerinde oyunlar oynamak istediği ancak karşılarında öz yönetimlerini kuran bir halk olduğu dile getirildi. Konuşma şöyle devam etti: “Cemal Kavak’n bitmeyen enerjisiyle devam ediyoruz, Bunun sonu özgür demokratik Kürdistan olacaktır.40 yıldır yenemediler yenemeyecekler. AKP şimdi yerlerde sürünüyor. Bizde değişmeyen tek şey değiştirme idealimizdir. Cemal hepimize örnektir

Cemal Kavak’ın oğlu da bir konuşma yaparak, “yarattığı değerler bizde mücadelenin yükselmesi demektir. Çalışma ve eylemlerde aşkı, sevgiyi, inancını katarak yapardı. Bizler ülkemize arkamızı değil yüzümüzü dönmeliyiz, bu boynumuzun borcudur. Size söz veriyorum unutmadık unutmayacağız” sözlerini sarf etti.

Anmada İsviçre Partizan adına yapılan konuşmada,  faşist Türk devleti olmak üzere dünyayı yaşanılmaz kılan, savaş-kaos-kriz ve felaketlere sürükleyenin emperyalizm olduğu, ezilen sömürülen zulüm gören halkların kurtuluş yolunun silah elde savaşmaktan geçtiği, bu anlamda Kürdistan da gelişen özgürlük isyanı sadece Kürt halkını heyecanlandırmadığı, ezilen-sömürülen zulüm altında yaşayan ve özgürlüklerini arayan her kesimi etkilediğine dikkat çekildi.

Konuşmanın devamında “Son süreçte başta KATO dağında şehit düşen 7 HPG gerillası olmak üzere tüm HPG şehitlerini ve yine değerli dost, değerli devrimci şehit Cemal Kavak, İbrahim Dolunay, arkadaşların kaybı düşmana olan kinimizi artırmakta şehitlere olan saygımızı büyütmektedir. Şehitler onurumuzdur. Onurumuz özgürlüğümüzdür. Şehit Namırın!” sözlerine yer verildi.

Anma Cemal Kavak ve İbrahim Dolunay mücadele ve yaşamlarının anlatıldığı Sinevizyon gösterimi sonrasında bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu