Güncel

“Düşmanın hukukundan adalet beklemiyoruz”

Amed: PKK’li ve PJAK’lı tutsakların başlatmış oldukları açlık grevi 42. gününe girdi.

Amed halkı, tutsak yakınları, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve birçok belediye ve dernek başkanları Diyarbakır 5’nolu Zindanı’nın önünde yapılan eyleme katıldı.

Yapılan açıklamalarda açlık grevinde bulunan tutsaklarının durumunun gittikçe kötüye gittiği ve bir şeyler yapılmazsa sonuçlarının devletin kaldıramayacağı kadar vahim sonuçlara yol açacağı dile getirildi.

 

“Vicdanlarını yitirmişler”

Şu anda Türkiye’nin 60’a yakın cezaevinde onurlu bir yaşam için bedenlerini ölüme yatıran bütün arkadaşları saygıyla, sevgiyle selamlıyorum ve hepinizin önünde hürmetle eğiliyorum” diyerek sözlerine başlayan Demirtaş, “karşımızda vicdanını yitirmiş, ahlakını yitirmiş, hukuku çiğnemekte sınır tanımayan bir siyasi anlayış olduğu için, 42 gündür hükümetten çıt çıkmıyor. Bunun aslında iki nedeni var birincisi belirttiğim gibi vicdanlarını yitirmiş olmalarından kaynaklıdır ikincisi de söyleyebilecekleri tek bir haklı söz yoktur. Söyleyebilecekleri tek bir meşru cümle yoktur. Ne diyebilirler ki? Bu açlık grevlerinin, ölüm oruçlarını ortaya çıkardığı talep konusunda ne diyebilirler? Kendilerini nasıl haklı çıkarabilecekler ki?” dedi.

 

“Bayramda meydanlardayız”

Bu iki taleple söyleyebilecekleri hiçbir şey olmadığı için 42 gündür üç maymunu oynuyorlar. Türk aydını, Türk basını sessiz kalırsanız sizde suçlusunuz” diyen Demirtaş bayramda da meydanlarda olacaklarını duyurdu.

Demirtaş’ın konuşmasının ardından bir tutsak annesi de “Biz çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Özgürlük istiyoruz. Arap ülkelerine baksınlar, biz onların olduğu duruma düşmek istemiyoruz. Doksanlar gibi bir dönemi yaşamak istemiyoruz. Evimizi yaktılar, babamızın evini yaktılar” diye haykırdı.

Daha sonra Selahattin DEMİRTAŞ ve BDP İl, İlçe yöneticileri ve kurum yöneticileriyle birlikte tutsak yakınları ziyaret edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu