Güncel

Direniş ve dayanışmanın adıdır Kızıldere!

Bursa: 43 yıl önce Kızıldere’de, siper yoldaşlığın ve devrimci dayanışmanın sembolü olan Mahir Çayan, yoldaşları ve siper yoldaşların katledilişin yıldönümünde  Bursa’da,  aralarında Partizan’ın da olduğu birçok devrimci ilerici kurum gerçekleştirdikleri yürüyüşle Kızıldere şehitlerini andı.

Setbaşı Köprüsü’nde toplanan kitle “30 Mart 1972 Onlar Mücadelemizde Yaşıyorlar” yazılı pankart açtı. Yolun bir şeridini kapatan kitle, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş” vb. sloganlarla, heykele yürüdüler.

Burada, Kızıldere ve tüm devrim şehitleri adına saygı duruşu yapıldı. Ardından katılan kurumlar adına basın açıklaması okudu.  Kızıldere’de devrimci dayanışma ve gösterilen destansı direniş vurgusu ifade edilen açıklamada, “Mahir’in Devrimci dayanışma ruhunu Mashun Korkmaz’ın halkların kardeşliği ilkesini kendisine şiar edinen ve birleştiren Arap halkının yiğit evladı Mehmet Latifeci 30 Mar 1995 yılında Hatay Samandağ’da kontrgerilla saldırısı sonucu babasıyla birlikte evinde kurşunlanarak katledildi” denildi.

Açıklamanın ardında devrim andı okunarak eylem btirildi.    

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu