GüncelManşet

DHKP/C, Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcıyı rehin aldı

H. Merkezi: DHKP/C militanları Çağlayan Adliyesi’nde, Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcıyı rehin aldı.

Çağlayan Adliyesi’nin 6. katında savcıyı rehin alan DHKP/C militanı, taleplerinin yerine getirilmesi için 15.35’e kadar süre verdi, DHKP/C’liler, talepleri yerine getirilmediği durumda savcıyı ölümle cezalandıracaklarını açıkladı.

 http://www.halkinsesitv.com/ sitesinin haberine göre eylemin talepleri şu şekilde:

1-Berkin Elvan’ı katleden polislerin canlı yayına çıkarak itirafta bulunmaları…
2-Polislerin Halk Mahkemelerinde yargılanmaları…
3-Bugün kadar, Berkin Elvan için yapılan eylemlere katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan, işten atılan, tutuklanan herkesin suçlamalarının kaldırılması…
4-Bu üç saatin ardından güvenli bir şekilde ayrılmalarının sağlanması…
5-Oluşturulacak bir heyetle iletişim Kurmak… Oluşturulacak heyette bulunmasını istedikleri kişiler: Ümit Kocasakal, Sezgin Tanrıkulu, ÇHD’den bir avukat, Halk Meclislerinden bir kişi, Haziran Şehitleri Aileleri ve TAYAD’lı Aileler…
Ayrıca eylemleriyle 30 Mart Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesinin kuruluş yıldönümünü selamladıklarını, bundan 44 yıl önce Kızıldere’de Mahirlerin yaptığı gibi, ölümü göze alarak eylemlerini sonuna kadar sürdüreceklerini söylediler.”

11069273 851430098256553 632075699 o

21.05: Halkınsesi tv 3 DHKP-C militanında şehit düştüğünü açıkladı! Savcının ise ağır yaralı olsuğu söyleniyor.

21.00: Aldığımız bilgilere göre 1 DHKP-C militanının öldüğü 2 sinin ağır yaralı olduğu ve savcınında yaralı olarak hastahaneye kaldırıldı söyleniyor. Aynı zamanda çatışmanında sonlandırıldığı bildiriliyor!

20.50: Aldığımız son haberlere göre, Militanlar savcıyı vurdu ve çatışmalar başladı. Polis içeriye gaz bombaları ve gerçek silahlarla saldırıyor. Savcının yaralı olduğu ve 3 DHKP-C militanının’da ağır yaralı olduğu iddia ediliyor.

20.00: Eylemcilerin verdikleri sürenin dolmasının ardından, https://twitter.com/halknsesitv sitesinden bir açıklama yapıldı. Eylemcilerin yaptığı açıklama şu şekilde: Polislerin sicil numarasını veriyoruz 3 polisin isimleri. Dosyayı araştırdığımızda kriminal büronun yazılarından 21 polisten üçünün öne çıktığını Berkin’i vuranlar olabileceğini öğrendik.

Biz de bu dosyada polislerin fotoğraflarına baktık ve kriminal büronun hazırladığı bir rapor ve fotoğraflar var orada görev yapan polislerden üçü kırmızı çerçeve içine alınmış. Onlar olabilir denmiş.
Birinin ismi öne çıkıyor.  G.T. isimli bu polisin açıklanmasını istiyoruz. Diğer ikisinin sicil numarası var. Onların isimlerinin açıklanmasını istiyoruz. Kimlikleri açıklanan polisler de canlı yayında suçlarını itiraf edecekler.
3 saat süre tanımıştık sürenin dolmasına az bir kala heyetle irtibata geçtik. Yetkililerin Berkin Elvanı’n katillerini açıklayacağın taahhüt etmesi üzerine o açıklama olursa müzakere sürer dedik. Emniyet Müdürü’nün açıklaması bu yüzden yapıldı ve bu nedenle süreyi uzattık.
Şimdi taleplerimizi yerine getirsinler isimleri açıklasınlar. Sicil numaralarını verdik. İsimlerin açıklanmasını istedik ve onlar açıklandıktan sonra eylemi bitireceğiz.
İçeri girişimizle ilgili açıklama yapmayacağız. Daha sonra ortaya  çıkacaktır. Avukat değiliz.
Berkin sıradan bir insandı ama bizim çocuğumuzdu. Berkin’i biz tanıyorduk kişisel olarak da tanıyorduk. Bizim elimizde büyüyen bir çocuktur Berkin. Bizim kardeşimiz canımız yoldaşımızdır.  Kullandığımız yöntemler ve eylemimiz meşrudur. 
Savcı kendini savunmaya çalışıyor ama dosya elimizde. Avukatların başvuruları var. Dosyanın bugüne kadar ki gelişim sürecini biliyoruz. Hiçbir şekilde savcılar olaya el atmadı. Bu anlayışla savcı da polislerin korunmasında sorumludur. Kendisine de bunu söyledik zaten. Kamera görüntülerinin peşine avukatlar, aileler düştü. Devrimciler defalarca bunun için eylemler yaptı, meydanlarda eylem yaptı işkence gördü. Bu eyleme karar verirken en başta da belirtmiştik, bu güne kadar her şey yapıldı. Demokratik yoldan adım atmamakta ısrar etti devlet. Biz de namlularla adalet sağlarız dedik.
Sonuçta biz bu eylemi yapmaya karar verdik ve bunun için her türlü yöntemi denedik. Devrimciler bu ülkede adaletin sağlanması için çok çaba saffettiler.

Ahmet Şık’ın eylemcilerle yaptığı soru cevap konuşmanın detaylı bölümü az sonra…”

18.36: Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alan DHKP-C militanları Twitter üzerinden Berkin Elvan soruşturma dosyasına giren polislerin isim ve fotoğraflarını yayınladı.

Twitter üzerinden yayınlanan soruşturma evrakları arasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nun isteği üzerine Emniyet Müdürlüğü’nden savcılığa gönderilen polis fotoğrafları yer aldı.

Belge resimlerinin savcının odasında bulunan evrak dosyası içinden çekilen resimler olduğu iddia edildi.

İddiaya göre, Berkin Elvan’ın kafasına isabet eden gaz bombasını atan polisler resimleri açıklanan polisler arasında yer alıyor.

16. 15: Başbakanlık, RTÜK Yasası’nın 7. maddesi uyarınca, Savcı Kiraz’ın rehin alınmasına ilişkin haberlere geçici yayın yasağı koydu.

16.20: İl Emniyet Müdürü ve Cumhuriyet Başsavcısı açıklama yaptı!

İstanbul: İl Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı Adliye önünde olaya ilişkin bir açıklama yaptı.

İlk olarak konuşan Selami Altın ok şunları söyledi; “Bugün adliyemizin 6. katında Mehmet Selim Kiraz’ın odasına 2 eylemci girdi. Hiç kimsenin canı yanmadan bir an önce sonuçlanmasını temenni ediyoruz. Hiçbir arkadaşımız zarar görmeden sonuçlanmış olur. Şuan itibariyle herhangi bir sorun yok. Arkadaşlarımız ve müzakereci arkadaşlarımız, bize katkı veren İstanbul Barosu Başkanı ve diğer arkadaşlarımız eylemcilerle görüşüyor.”

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı Şöyle konuştu;

Berkin Elvan bizim çocuğumuz, kardeşimizdir. Onun ölüm olayı hepimizi üzmüştür. Hukukçular olarak soruşturmayı etkin ve hemen yapmak zorundayız. İnşallah bir şey olmadan eylem sonuçlanır.”

Gelişmeler elimize ulaştıkça aktarmaya devam edeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu