Kadın

Devrimci 8 Mart Platformu 8 Mart mitingi

Devrimci 8 Mart Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bugün gerçekleşterdiği mitinle kutladı. Saat 13.30’da Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde bir araya gelen platform bileşenleri( BDSP, BES 1 no’lu Şube, ÇHD, Divriği Kültür Derneği, Devrimci Hareket, PDD, PSAKD İstanbul Şubeleri, ve TÜMBEL-SEN 1 no’lu Şube) solganlar ve söylenen marşlar eşliğinde Kadıköy iskelesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yol boyunca çoğunlukla “Yaşasın devrimci dayanışma”, “8 Mart kızıldır kızıl kalacak”, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” vb sloganlar atıldı.

700’e yakın kişinin katıldığı miting kitlenin alana girmesinin ardından 8 Mart’ı yaratan işçi kadınlar ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından platform adına açıklamayı Dilan Balcı yaptı.

8 mart kadıkoyy8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatan Balcı, “8 Mart kapitalist düzenin eşitsizliğine, sömürüsüne, kadın cinsinin ezilmişliğine karşı taleplerimizi yükselttiğimiz, haklarımızı, geleceğimizi, özgürlüğümüzü kazanmak için sokaklara çıktığımız bir gündür” dedi.

Devrimci kurumlara, sanatçılara, Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD’li avukatlara, KESK’li memurlara yönelik gözaltı ve tutuklamaları hatırlatan Balcı, saldırıların emekçilerin örgütlenmesine yönelik olduğunu belirtti.

Balcı’nın ardından ÇHD adına bir açıklama yapıldı. Açıklamayı Gülvin Aydın yaptı. ÇHD’ye yönelik gerçekleştirilen saldırının ne amaçla yapıldığını anlattı.

Saldırıların hafile olduğunu belirten Aydın, tutklu avukatların mücadelelerinin dışarıda ÇHD üyeleri tarafından devam ettirileceğini söyledi.

Aydın’ın ardından son süreçte KESK’e yönelik gerçekleştirilen saldırılar üzerine de bir konuşma yapıldı. Konuşmayı SES Bakırköy Şubesi üyesi Ebru Erbulan yaptı. Erbulan 6 aylık bebeği kucağında ve oğluyla birlikte kürsüye çıktı.

KESK’e yönelik operasyonlarda 6 aylık oğluyla gözaltına alındığını hatırlatan Ebru Erbulan, Başbakan Erdoğan’ın “üç çocuk yapın” sözlerini hatırlattı ve ekledi: “Benim iki çocuğum var. Gece yarısı onlarca polis tarafımızdan evimiz basıldı. Çocuklarımız akıl sağlıklarından olsun diye mi çocuk doğuracağız. Biz çocuk yapalım ama, kreşlerimiz olmadığı için evlere mi bırakalım” dedi. Son olarak Cansel Malatyalı ve Teknopark içşisi Burçin Kuz’da birer konuşma yaparak mitingi selamladı. Miting Grup Yorum ve Grup Adalılar’ın konseri ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu