Emek

Dev-Sağlık-İş taşeron Sistemine Karşı Eylemde!

H.Merkezi: Sağlık emekçileri alanında faaliyet sürdüren DİSK’e bağlı Dev-Sağlık-İş Sendikası, Taşeron sistemine ve taşeron sistemine bağlı bir biçimde, sektörel farklılık yaratarak, egemenlerin sağlık emekçilerini örgütsüzleştirme saldırılarına karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşçileri kendilerinin haberi olmadan kağıt üstünde işten çıkartıp, taşeron şirket üzerinden başka bir iş kolunda çalışmış gibi göstererek emekçilerin sendikal örgütlenme haklarının gaspı şeklinde özetlenebilecek saldırının son durağı ise Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Taksim Eğitim Ve Araştırma Hastanesi personeli habersiz bir biçimde; 28 Aralık günü işten çıkarılıp, 1 Ocak günü de Marmara isimli Taşeron şirkete işçi olarak 201 kişi yeniden kayıt altına alınmış oldular. Ayrıca İŞ-KUR’a ait kayıt üzerinde; 28 Aralık- 1 Ocak tarihleri arasında işçilere kağıt gönderilip iş görüşmeleri yapılmış görünüyor. Aynı tablo hastahanede çalışan 180 hastabakıcı için de geçerli.

İŞ-KUR üzerinden dönen örgütsüzleştirme saldırıları ile ilgili olarak 6 Şubat günü Dev-Sağlık-İş saat 12.00’da hastahane bahçesinde bir basın açıklaması gerçekleştirerek saldırıyı protesto etti. Sendikanın hastahane temsilcisi Nuray Gökçay tarafından okunan basın metninde; saldırının genel mahiyetine değinilerek devletin işçi sınıfına yönelik teşeronlaştırma ve örgütsüzleştirme saldırıları özetlendi.

Ülkeyi taşeron cumhuriyetine çevirmek isteyenler ile bunun için ellerini ovuşturarak bekleyen sermayedarlara buradan sesleniyoruz. Biz insanca ve onurlu çalışma hakkımızı örgütlü mücadelemizle kazandık, sizlere bırakmaya niyetimiz yok. Mücadelemiz ile taşeron düzenini nasıl işlemez hale getirdiysek şimdi de ayak oyunlarınızı boşa çıkaracak, yaptığınız her hukuksuzluğa yanıt vermesini bileceğiz” denilen basın açıklamasının ardından, Dev-Sağlık-İş Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da birer konuşma yaptılar.

Eylemde; “Susma haykır taşerona başkaldır”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır”, “Taşeronda oyun bitmiyor” vb. sloganlar atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu