Manşet

Dersim’de kitlesel 8 Mart

Dersim: Dersim’de 8 Mart mitingi Türkiye Kürdistan’ının 11 ilinden katılımlarla kitlesel ve coşkulu bir şekilde gerçekleşirken miting Paris’te katledilen 3 Yurtsever kadına adandı. Devlet Hastanesi önünde saat 11.30’da bir araya gelen binlerce kadın sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüş düzenlendi. Yeni Demokrat Kadın, BDP Kadın Meclisi, Demokratik Kadın Hareketi, Yenigün Kadın Derneği, SKM ve KESK Kadın Komisyonun bir araya gelerek oluşturduğu Dersim Kadın Platformu tarafından yapılan miting “Örgütlenerek Direneceğiz, Direnerek Kazanacağız” şiarıyla gerçekleştirildi.

Bizlerde Yeni Demokrat Kadın olarak “ Wesvo Heşt Adare, Yaşasın 8 Mart” pankartı ve “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz, 8 Mart Kızıldır Kızıl Kalacak” sloganlarıyla kortejimizi oluşturarak mitinge katılım sağladık.

Coşkulu bir yürüyüşün ardından miting alanına gelen kitle ilk olarak Sakine Cansız ve yoldaşları şahsında şehit düşen tüm devrimci kadınlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Miting Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin’in konuşmasıyla başladı. Edibe Şahin konuşmasında, hapishanelerdeki tutsak devrimci kadınları selamladı. Edibe Şahin’in ardından BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak kitleyi selamlayarak konuşmasına başladı.

Bugün 8 Mart dünya kadınlar günü bugün kadınların özgürlük mücadelesini yükselttiği gündür. 8 Mart Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun” diyerek konuşmasına devam eden Kışanak; Munzur kadar asi akan, Dersim kadar direnişli hayatı olan Sakine’ye misafir geldik. Biliyoruz Sakine yoldaş, sen buradaki kadınları çok iyi hissediyorsun. Buradaki kararlı duruşu ve yoldaşlığı hissediyorsun. Senin gibi devrimcilerin mekânından söz veriyoruz. Bu ülkede özgür toplum yaratılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan Roboskili aileler adına yapılan Kürtçe konuşmada, Roboski katliamının açığa çıkartılması talep edilirken, çıkartılmadığı takdirde Kürt sorunun çözülemeyeceğini, Kürt sorunun çözümünün Roboski’den geçtiği söylendi.

Yeni Demokrat Kadın temsilcisi ise yaptığı konuşmada; “Bizler 8 Mart’ın kızıllığıyla haykırdığımız kurtuluş mücadelesinde, sloganlarımızla, yüreğimizle, bilincimizle, öfkemizle, umudumuzla alanlardayız. Sizleri coşkumuzla ve 8 Mart’ı yaratan ve yaşatan kadınların cüretkârlığıyla selamlıyoruz” diyerek konuşmasına başlayan YDK temsilcisi; “tarihimiz bize gösteriyor ki örgütlü ve haklı mücadele zafere mahkûmdur. Kadının özgürleşmesi mücadelesinde yeni ve yaşanılabilir bir dünya yaratmak için Rozalardan Clara Zetkinlere, Meral Yakarlardan Beşlere, son olarak da Paris’te katledilen üç Kürt siyasetçiyi saygıyla anıyor ve mücadeleleri mücadelemizdir” diyerek konuşmasını sona erdirdi.

dersim 8 mart 2 - KopyaMiting de ayrıca Aysel Tuğluk, SKM, EMEP Genel başkanı Selma Gürkan tarafından da konuşmalar yapıldı.

Dersim Belediyesi Kadın Korosu, Ayşenur Kolivar ve Rojda söyledikleri türkülerle miting sona erdi.

PERTEK

Pertek HDK ve Pertek Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinliği düzenlendi. 7 Mart Perşembe günü saat 17.30’da Pertek kapalı spor salonunda gerçekleşen etkinliğe çok kadın katılım sağladı. Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin’in, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Pertek Belediye Meclis Üyesi Zekiye Taşkale ve Yeni Demokrat Kadın temsilcisi konuşma yaptı. YDK temsilcisi yaptığı konuşmada; “ Egemenlerin tasfiye ve yok etme saldırılarının tüm muhalif kesimler üzerinde yoğunlaştığı bir süreçle karşı karşıyayız. Bu süreç elbette ki ağırlığını biz kadınlar üzerinde de gösteriyor. Bizler yine katlediliyoruz, emeğimiz değersizleştiriliyor, anadilimiz yasaklanıyor, taciz ve tecavüze reva görülüyoruz. Fakat bizim şunu bilmemiz gerekiyor. Bizler göğün yarısıyız” dedi. Ayrıca etkinlikte Zuhal, Şenol Akdağ ve Hozan Beşir sahne aldı.

HOZAT

 Hozat Belediyesi, Partizan, DHF, EMEP, BDP, ÖDP’nin örgütlediği, Eğitim-Sen ve SES temsilciliklerinin destek verdiği etkinlik, 8 Mart günü saat 18.00’de Hozat Belediyesi önünden Belediye düğün salonuna kadar yapılan meşaleli yürüyüşle başladı. Yürüyüşte “Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganları atıldı. 19.00’da Belediye düğün salonunda düzenlenen etkinlik saygı duruşuyla başladı. Tertip komitesi adına yapılan konuşmadan sonra sinevizyon gösterimiyle devam etti. Kadınların yoğun katılım gösterdiği etkinliği müzik dinletilerinin ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu