Manşet

Dersim’de Newroz Coşkusu(video)

 Dersim: Dersimde bugün yüzlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlandı. Partizan, DHF, BDP ve ESP’nin de içerisinde yer aldığı çeşitli siyasi parti ve devrimci kurumların ortak düzenlediği eylem için akın eden kitle saat 11.00 de Devlet Hastanesi önünde toplanmaya başladı.

Partizan mitinge “Egemenlerin Çözüm Aldatmacasına Karşı Newroz Ateşini Büyütelim” ve “ Yaşasın Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı” sloganlarının yer aldığı iki pankartla katıldı. Devlet Hastanesi’nden Seyit Rıza Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşte Partizan kitlesi tarafından sık sık “Umut Dağlarda Partizanlarda”, “Biji Newroz Newroz Piroz Be”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı.

Kitlenin kortejler halinde Seyit Rıza Meydanı’na ulaşmasıyla birlikte miting programına geçildi. Şehit düşen devrimciler için yapılan saygı duruşuyla başlayan program Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin’in  kitleyi selamlaması ile devam etti.  

Mitinge katılan BDP milletvekili Ayla Akat Ata ise yaptığı konuşmada; Kürt sorunu Türkiye’de çözülürse Ortadoğu’da birçok sorunun da çözümün anahtarı olacak. Bu çözümün en büyük dinamiği halkımızdır. Bizler özgür ve eşit bir birliktelik, saygılı bir toplum arzuluyoruz. Bunu kendi elimizde inşa edecek güce sahibiz. Bizi bitirmek susturmak için yemin edenler bugün bu meydanlarda söz söyleyemeyecek durumdadırlar. Söz halkımızın sözüdür. Bu meydanlarda siz sözünüzü söyleyeceksiniz. Çözümü inşa edecek olan sizlersiniz. Bu halk bugüne kadar iradesini hiç kimseye teslim etmedi. Bugün hala çözüm noktasında bir projesi olmayan ülke yönetenleriyle karşı karşıyayız. Hep çözümsüzlük ve sorunu derinleştiren politikalar vardı. Biz en iyi bildiğimiz şeyin demokratik çözümün mücadelesini veriyoruz. Onlar demokratik çözüm nedir bilmiyorlar. Önümüzdeki tarihi günlerimizde halkımız direnerek örgütlenerek bu yolu onlara göstermelidir” dedi.

 

DSCF2347Partizan tarafından yapılan konuşmada ise; “Sizleri bundan 40 yıl önce Diyarbakır zindanlarında katledilen İbrahim Kaypakkaya’nın iradesiyle, Mazlum Doğan’ın yakmış olduğu ateşle selamlıyoruz. Newrozunuz kutlu olsun, isyan olsun. İbrahim Kaypakkaya’nın bizlere öğrettiği ve 40 yıldır ısrarla dile getirdiğimiz Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı’nın savunucusu olduğumuzu yineliyoruz.  Gelinen aşamada Kürt ulusunun vermiş olduğu mücadele sonucu elde edilen kazanımların korunması ve ileri taşınması görevi vardır. Egemenler tarafından sunulan ‘barış’ ve ‘çözümü’ asla kabul etmiyoruz. Egemenlerin sunmuş olduğu barışın kendi çıkarları doğrultusunda olduğunu biliyoruz. Bu süreç egemenler tarafından sürdürülen bir aldatma ve tasfiyedir” denildi.  

Yapılan konuşmaların ardından yakılan Newroz ateşi ve çekilen halaylarla miting sona erdi.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=XcVGLW60G3A{/youtube}

 

                                                                                     

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu