Manşet

Dersim’de 1 Mayıs coşkusu (Yenilendi)

Dersim: İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs kitlesel bir şekilde kutlandı. Saat 11.00’de Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen kitle açılan pankartların arkasında kortejler oluşturarak mitingin yapılacağı Seyit Rıza Meydanı’na sloganlarla yürüdü. Mitinge Partizan, Dersim Sendikalar Platformu, DHF, BDP, ESP, EMEP, ÖDP kendi pankart ve sloganlarıyla katıldı. Geçtiğimiz yıl “kontrol” noktası kurarak provokasyon yapan polisin bu yıl bu noktaları kaldırdığı görüldü. Mitinge katılan kitle Taksim’de yapılan saldırıyı protesto etmek ve direnişi selamlamak için “ Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganını attı.

Partizan kitlesi Sanat Sokağı’nda toplanarak, Partizan imzalı “ Wesvo Ju Gulane, Biji Yek Gulan, Yaşasın 1 Mayıs” ve Kaypakkaya’nın resminin olduğu “Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür” pankartları ile Dersim Liseli Gençlik imzalı “ Egemenlerin Sistemli Saldırılarını Örgütlü Mücadelemizle Püskürteceğiz” pankartlarını açtı. Sanat Sokağı’nda kortej oluşturan Partizan kitlesi önceki yıla göre daha kitlesel ve coşkulu bir şekilde sloganlarla toplanma alanı olan Devlet Hastanesi önüne doğru yürüyüşe geçti. Partizan, DDSB ve YDK flamalarının açıldığı Partizan kortejinde devlet hastanesi önündeki kitleyle birleşerek buradan mitingin yapılacağı Seyit Rıza Meydanına doğru yürüyüşe geçildi. Kitle yürüyüş boyunca “Wesvo Ju Gulan-Yaşasın 1 Mayıs”, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya, “Ağa-Patron devletini yıkacağız halk iktidarı Kuracağız”, “Umut dağlarda Partizanlarda“, “Kürt halkına özgürlük halk savaşıyla gelecek” sloganlarını sıklıkla attı. 

Yeni Demokrat Gençlik öncülüğünde çalışmalarını sürdüren Dersim Liseli Gençlik ise kendi pankartı arkasında yaklaşık 100 kişiyle miting alanına yürüdü. Partizan ve YDG flamalarının açıldığı kortejde  “Anadilde eğitim haktır”, “Zorunlu din dersine hayır”, “Geleceksizliğe karşı örgütlenelim”, “Ne YGS ne LYS Tayip Girsin Strese”, “Staj sömürüsüne son” dövizleri taşındı. Liseliler coşkulu bir şekilde sık sık  “Dersim Faşizme Mezar Olacak, Dersimde Baraj İstemiyoruz, Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya, Umut Dağlarda Partizanlarda” sloganlarını attı.

Mitinge katılan sendikalar, devrimci örgütler ve partilerin tamamının alana girmesiyle birlikte miting 1977’de yaşamını yitirenler şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından tertip komitesi adına Yol-İş Temsilcisi Mehmet Ali Bul, KESK Şubeler Platformu Temsilcisi, Taşeron İşçiler adında Dev-Sağlık İş Temsilcisi Ali Ekrem ve akil insanlar heyeti adına TUHAD-FED Genel Başkanı Zübeyde Teker konuşmalar yaptı.

Ayrıca miting alanına yapılan yürüyüş sırasında sıklıkla  “Yaşasın Partimiz TKP/ML- Halk Ordusu TİKKO-TMLGB, İbrahim’den Mehmet’e Selam Olsun Partiye” sloganlarının atıldığı duyuldu.

 

[widgetkit id=74]

                           

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu