Emek

“Demiryolu Halkındır, Satılamaz!”

İzmir: TCDD’nin özelleştirilmesine dair yasa tasarısının gündeme geldiği şu günlerde; TCDD çalışanları da İzmir’de eylemdeydi. 3 Nisan’da Meclis önünde yapılacak eylem için 5 koldan başlatılan Ankara’ya yürüyüş’ün İzmir kolu; yapılan bir basın açıklaması ve yürüyüş ile uğurlandı.

Saat 12.00’da Basmane Garında toplanan ve TCDD’de çalışanlarının örgütlü olduğu sendikalar tarafından kurulan Demiryolu Çalışanları Platformu adına yapılan basın açıklamasını ;BTS Genel merkez üyesi Alev Ateş okudu.

Basın metninin okunmasından önce; sözü ilk olarak; Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Fahrettin Yokuş aldı. Yokuş konuşmasında; Kit’leri özelleştirerek Taşeronlaştırmanın önünün açıldığını söyleyerek; 2002 yılında kamu sektöründe 20 bin civarında taşeron çalışan varken, bu gün bu rakamın 750 bin olduğunu vurguladı. Yokuş’un konuşması; “Biz kamu sendikaları olarak bu peşkeş çekmeye karşı direneceğiz, TCDD çalışanları kar-zarar perspektifi ile hizmet üretemez” ifadeleri ile sonlanırken; ardından ise basın metninin okunmasına geçildi.

Basın metninde, Yasanın küresel sermayenin ihtiyaçları çerçevesinde düzenlenen neo-liberal plitikaların ürünü olduğunun altı çizilerek; tasarı ile birlikte TCDD’nin çok uluslu şirketlere peşkeş çekileceği belirtildi.

İleriki süreçte tren kazalarını artacağı, fiyatların yükseleceği öngörüsünde bulunulan basın metni ile; Platformun yapacağı, 3 Nisan Ankara Meclis yürüyüşü ve 16 Nisan’da 1 günlük grev’in duyurusu yapılarak, “gün birlik olma günüdür” denildi.

Basın metninin okunmasının ardından ise; sloganlarla Basmane Tren Garı’ndan Fuar Lozan Kapısı’naq yüründü. Burada KESK dönem sözcüsü İsmail Akyol tarafından bir konuşma yapılarak; Ankara’ya yürüyecek ekip uğurlandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu