Güncel

Demirer’in “301” davası ertelendi

H. Merkezi: Araştırmacı-yazar Temel Demirer hakkında Hrant Dink’in katledilmesinin ardından bir basın açıklamasında söylediği sözleri nedeniyle TCK’nın 216 ve 301. maddeleri doğrultusunda açılan davanın ilk duruşması bugün (19 Şubat) görüldü. Mahkeme kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi.

2007 yılında Ermeni gazeteci Hrant Dink’in sokak ortasında katledilmesinin ardından Ankara Yüksel Caddesi’nde gerçekleşen eylemde “Hrant Dink sadece bir Ermeni olduğu için değil, bu ülkede soykırım olduğu gerçeğini ifade ettiği için katledildi” sözleriyle bu cinayete tepki gösteren araştırmacı-yazar Temel Demirer’e dava açılmıştı.

Demirer’in, “halkı kin veya düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ile “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” “suçundan” TCK’nın 216 ve 301. maddelerinden yargılanan ve 1 yıl 6 aydan 5 yıla kadar hapsi istenen davanın ilk duruşması bugün (19 Şubat) görüldü.

Mahkeme heyeti, “3. Yargı Paketi” olarak adlandırılan 6352 sayılı Yasa doğrultusunda, kovuşturmanın ertelenmesine karar verdiğini açıkladı. 

 

“Fikirlere pranga vurulamaz”

Demirer, duruşmanın ardından kendisine destek veren gazeteci, yazar ve sanatçılarla birlikte adliye önünde yaptığı basın açıklamasında “Beni ya cezalandırın ya da beraat ettirin dedim. Ama dava ertelendi. 3 yıl süreyle ‘Türkiye’de Ermeni soykırımı vardır. Hrant’ın katili devlettir’ demezsem, beraat edeceğim. Hemen şimdi, 3 yılı beklemeden, davadan 5 dakika sonra ‘Türkiye’de Ermeni soykırımı vardır. Hrant’ın katili devlettir’ diyorum. Adalet Bakanlığı, savcılık, polis dava açmazsa suç işlemiş olurlar. Fikirlere pranga vurulamaz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu