GüncelManşet

DDSB: “Direnişin destekçisi değil, parçasıyız”

İstanbul: CHP’li Bakırköy Belediyesi’ne bağlı taşeron şirket Bakırköy Yapı İnşaat Ulaşım Hizmetleri AŞ’de (BYUAŞ) toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması, sendikal faaliyet yürüten 3 işçinin işten atılması, kadın bir işçinin mobbinge uğrayarak sürgün edilmesi üzerine başlayan grevin 9. gününde DDSB direnişi ziyaret etti. Yaptığı ziyareti gazetemize aktaran DDSB’nin haberi aşağıdaki gibidir

“Bizler de DDSB olarak daima yanında olduğumuz BYUAŞ grevini ziyaret ettik. “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganıyla Özgürlük Meydanı’ndaki grev çadırına yürüdük, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “BYUAŞ işçisi yalnız değildir”, “Direnen işçiler yenilmezler” sloganları eşliğinde direnişçi işçi dostlarımızla buluştuk. ”Birlik mücadele zafer” sloganları ile bizi karşılayan işçilerin moral ve motivasyonunun yüksek olması bizleri ayrıca sevindiren bir noktaydı.

ddsb byuaşDireniş içeriği hakkında konuşan Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir ve Başkan Yardımcısı Ercan Gürünlü’den sonra söz alan DDSB; bu süreci yakından takip ettiklerini, işçi sınıfının üretimden gelen gücüyle uzun bir diyalog sürecinden sonra, Bakırköy Belediyesi’nin bu konuda herhangi bir adım atmamasının sonucunda ortaya çıkan grevin oldukça meşru ve haklı zeminin olduğunu söyledi. Devletin işçi ve emekçilere yönelik saldırıları karşısında tek seçeneğin mücadele olduğu belirten DDSB  düzen partilerinin işçi ve emekçilere sundukları geleceksizlik karşısında izlenmesi gereken yolu BYUAŞ işçilerinin gösterdiğine dikkat çekti. Konuşma DDSB’nin greve cüret eden işçilerin zaten mücadeleyi kazanma noktasında yolu yarıladıklarının bir göstergesi olduğunu zaferle sonuçlanana kadar direnişçi işçilerin destekçisi değil bizzat grevin içinde yürütücüsü olacakları dile getirilmesiyle devam etti. Ayrıca her ne şekilde olursa olsun yandaş sendikacılığa soyunanların ancak ve ancak işçi ve sınıf düşmanı bir tavır olduğuna dikkat çeken DDSB; ismi ister devrimci olsun ister farklı bir isim onlarca örgütsüz taşeron işçi fabrikalarda merdiven altlarında, geçici ve güvencesiz çalıştırılıyorken ve bunları örgütlemek dururken zaten örgütlenmiş ve toplu sözleşme yapmış bir sendikanın bölünmesine destek olan her türlü tavrın da karşısında olduklarını belirterek konuşmasına son verdi.

Belediye-İş 2 No’lu Şube adına gerçekleştirilen konuşmada DDSB’ye desteklerinden dolayı teşekkür edildi ve sınıf dayanışmasının önemine vurgu yapıldı. Konuşmaların ardından grevci işçilerle birlikte halaylar çektik ve uzun sohbetler den sonra alanı terk etmeyerek işçilerle birlikte grev çadırında bekleyişimizi sürdürdük.

Bir DDSB’li”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu