Güncel

Dışarda ve içerde devlet provakasyonu

Bursa: Yurtsever tutsaklar, ülke genelindeki hapishanelerde demokratik talepler için yaptıkları açlık grevine, Bursa BDP’de tutsakların açlık grevi eylemine BDP Yıldırım ilçe binasında üç günlük açlık grevi ile destek verdi.

Üç günlük açlık grevi ardından, duyarlı kılmak amacıyla AKP Yıldırım ilçe binasına bir yürüyüş gerçekleştirmek istediler. Polis önce izin vermemek bahanesi ile yürüyüş yapanları beklemeye aldı. Ardından “duyarlı vatandaş” diye hitap edilen birtakım faşist grubun toplanmasını sağladıktan sonra yürüyüşe izin verdi.

Ancak kolluk güçleri en demokratik hak olan basın açıklamasının güvenliğini sağlaması gerekirken, faşist grupla birlikte yürüyüş yapan halka saldırarak onlarca kişiyi yaraladı.

Faşist grup ve devlet güçleri üç gün boyunca mahalledeki yurtsever halka saldırılar düzenleyerek bir kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına sebep oldu.

Devlet güçlerinin oluşturduğu bu provokasyon sonucu ve sivil faşistlerle birlikte bu saldırıyı gerçekleştirirken saldırıyı gerçekleştirenlerin hiçbirini gözaltına alınmazken, saldırıya maruz kalan onlarca yurtsever gözaltına alarak tutuklandı. Ve ardından Bursa H Tipi Hapishanesine gönderildi.

Dışarıda bunlar gerçekleştirilirken içerde de aynı provokasyon ortamı hapishane yöneticileri tarafından da gerçekleştirildi. Adli ve siyasi tutukları aynı alanda açık görüşe çıkartılarak siyasi tutsakları hedef alınmış ve siyasi tutsaklara saldırı gerçekleştirilmiştir.

4 Ocak tarihinde yaşanan bu provokatif saldırı sonucu siyasi tutsaklar ve ailelerine 3 ay disiplin cezası verildi. Siyasi tutsaklar hapishane yönetiminin tutumunu protesto etmek ve hapishane koşullarını düzeltilmesi amacıyla 18 gündür açlık grevindeler.

Bursa Hapishanesinde yaşanan bu saldırılara karşı siyasi tutsakların aileleri 28 Ocak günü Bursa Adliyesinin önünde basın açıklaması gerçekleştirerek Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına, Bursa H Tipi Cezaevi Müdürü ve Bursa Cezaevi Savcılığı hakkında suç duyurusunda bulundular. Açıklamada aileler Bursa H Tipi Hapishane idaresinin saldırılarının ve verilen disiplin cezalarının kaldırılmasını talep ettiklerinin ifade ederek “başta bursa barosu olmak üzere tüm demokratik kurum ve bireyleri yaşanılan bu hukuksuzluklar ve mağduriyetler karşısında duyarlı olmaya sorunun çözümü için müdahil olmaya çağırıyoruz” dedi.

Eyleme BDP yönetici ve üyeleri, PARTİZAN, EMEP, BDSP temsilcileri de destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu