Emek

Çocuk işçiler ülkesi;Türkiye

H.Merkezi: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü DİSK-AR’ın 2013 çocuk işçiliği raporunda çocuk işçiliğinin ciddi oranda artığını gösteriyor.

Bilindiği gibi Ahmet Yıldız 14 Mart günü haftalık 100 TL çalıştığı fabrikada başı pres makinesine sıkışarak yaşamını yitirmişti. Fabrikada yaşamını yitiren 13 yaşında Ahmet Yıldız’ın anısına atfen yayınlanan DİSK-AR’ın raporu önemli bir gerçeğe işaret etmektir.

Raporda DİSK-AR 1994, 1999, 2007, 2012 yıllarda yapılan çeşitli araştırma ve istatistik verileri kullanarak çocuk işçiliğinin ülkemizde arttığına dikkat çekti. Dünya genelinde azalma gösteren çocuk işçiliğinin Türkiye’de özellikle kriz döneminde arttığına dikkat çeken rapor dünya üzerinde 306 milyon çocuk işçi olduğunu ortaya koydu. Yani her beş çocuktan biri işçi.

Raporda diğer önemli bir nokta ise çocuk işçiliği daha çok ücretsiz ev işçiliği ve tarımda olduğunu açığa çıkardı.

2012 yılında Türkiye’de 893 bin çocuk işçi varken hem okuyan hem çalışan çocuk işçi %64 oranında arttı. 1999 yılından bu yana %56’a çıkarken çocuk işçiliğinde yaşanan artışın yaş aralığı 6-14 olarak belirlendi.

Dünyada ise en fazla çocuk işçiliği Afrika’da alt Sahra bölgesinde arttığı gözlemleniyor.türkiye’nin de çocuk işçiliğinde hızla Afrikalaşması durumu söz konusuolmakta.

Raporda; “Çocuk işçiliği açısından, çıraklık, stajyerlik gibi uygulamalar ile kuralsızlık, esneklik ve güvencesizlik ekseninde ağır sonuçlar yaratacaktır.

Çocuk işçiliği, yoksulluk ve güvencesizlik zemininde yükselen istihdam stratejilerinin yapısal olarak ürettiği bir sonuç olarak görülmelidir. Dolayısıyla çocuk işçiliği ile mücadele bu strateji ile mücadeleden geçmektedir” denildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu