Gençlik

Cebeci Kampüsü’nde 12 saatlik açlık grevi

Ankara: 19 Ekim Cuma günü Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde, yurtsever tutsakların hapishanelerde sürdürdüğü 38. gününe varmış olan süresiz, dönüşümsüz açlık grevi direnişine dikkat çekmek; halktan gizlenen, burjuva feodal medyada yer bulamayan direnişin varlığını ve ciddiyetini göstermek amacıyla sabah saat 9.00’dan akşam 21.00’e kadar 12 saatlik sembolik açlık grevi yapıldı.

İletişim Fakültesi’nin karşısında gerçekleştirilen eyleme çok sayıda konuk destek verdi.

Sabah saatlerinde Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Ankara Temsilcisi Mehmet Baytekin açlık grevindeki öğrencileri hapishaneler konusunda bilgilendirdi.

Onun ardından desteğe gelen BDP Muş milletvekili Demir Çelik öğrencilerle uzun uzun sohbet ederek öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Kampüsten akademisyenlerin de katılımıyla İletişim Fakültesi önünde öğrencilerin kaleme aldığı basın metni okundu.

Ayrıca açlık grevinin yapıldığı alana yerleştirilen küçük bir tahtada Demir Çelik tarafından demokratik özerklik, demokratik özerkliğin referans noktaları ve temel boyutları anlatıldı.

Demir Çelik kampüsten ayrılmadan hemen önce BDP Mamak ilçe ve BDP Ankara il yöneticileri alana gelerek öğrencilerin gerçekleştirdiği açlık grevini selamladı. Bu şekilde konukların aralıksız varlığıyla sürdürülen açlık grevi saat 21.00’de noktalandı. Açlık grevine YDG’li öğrenciler de katılarak destek verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu