Güncel

Çanakkale’de Altın Madeninde sızıntı!

İzmir: Çanakkale Bayramiç ilçesine bağlı Karaköy ile Çan ilçesine bağlı Kızılelma köyü arasında bulunan bir altın madeninde atık sularda sızıntı yaşandı. Sızıntı sonucu dereler beyaz akarken; atık suların Bayramiç Barajına ulaştığı kaydedildi.

Bölge halkının sağlığını tehdit eden olaya ilişkin bir açıklama yapan Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tuncer, sızıntının altın şirketinin kendi göletinden derelere ve içme sularına karıştığını, gerekli incelemelerin başlatıldığını ve gerekli hukuki işlemlerin başlatılacağını söyledi.

18 Mart günün Karaköy halkı köy meydanında toplanarak yaşananları protesto etti. Köylüler buradan altın madenine yürümek istediler. Ancak jandarma engeli ile karşı karşıya kaldılar. Burada bir konuşma yapan köy muhtarı Ramazan Çakır, savcılğa suç duyurusnda bulunduklarını ve suların kullanılamaz durumda olduğunu dile getirdi.

Bölge halkı, altın madeninin çalışmalar sırasında kullandığı siyanürlü göletten 14 Mart’ta akan sızıntının Kırma Deresi aracığlıya Bayramiçi barajına aktığını dile getiriyorlar. Onbinlerce insanın yaşamını tehdit eden siyanürlü sızıntı, içme sularını olduğu kadar tarımsal alanlarıda etkiliyor. Köylüler Kazdağlarında yapılan altın arama sondajlarının bir an önce durdurulmasını sitedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu