Güncel

“Camiye değil ranta karşıyız”

H. Merkezi: İstanbul-Kağıthane’de bulunan Güzeltepe Mahallesi halkı, yapılmak istenen alt tarafında üç katlı otopark ve dükkanların yer alacağı cami inşaatına karşı “Camiye değil ranta ve asimilasyona karşıyız” şiarıyla bir eylem düzenledi.

Bugün (6 Ocak) mahalle meydanında toplanan kitle, buradan “Karanlığa boyun eğmeyeceğiz”, “Güzeltepe Maraş olmayacak” şeklinde sloganlarıyla camii inşaatına kadar yürüdü.

Burada mahalle halkı adına açıklama yapan Abuzer Çetinkaya, “Güzeltepe Camii Derneği’ne çeşitli ayak oyunlarıyla tapusu verilen arazide mevcut haliyle ihtiyacı karşılayan camiinin yıkılarak yerine, bir ihtiyaç olmadığı halde, alt tarafı üç katlı otopark, içinde dükkanların olabileceği bir pasajın yer aldığı büyük camii inşaatına başlanmıştır” dedi.

Bu durumun tamamen rant kaynaklı olduğunu belirten Çetinkaya, halkın büyük çoğunluğunun Alevi olduğu bir mahallede böyle bir proje yapmanın “Alevi köylere camii yapma” geleneğinden farksız olduğunu kaydetti.

Çetinkaya, son zamanlarda Alevi evlerinin sık sık işaretlendiğine dikkat çekerek, bu tür saldırıların amacının provokasyon olduğunu dile getirdi. Camiye değil, var olan camiinin yerine büyük camii yapılarak peşkeş çekilmesine karşı olduklarını belirten Çetinkaya, arazinin tüm halkın kullanımına açılacak şekilde değerlendirilmesini istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu