GüncelManşet

Çağlayan’da avukatlara saldırı, 2 avukat gözaltında

H. Merkezi: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın , Çağlayan Adliyesi’nde yapılan eylem sonrası, avukatları hedef göstererek yaptığı “Cübbeli aranmaz diyorlar, bal gibi de aranır” açıklama sonrası Çağlayan Adliyesi arama noktasında avukatlara arama dayatıldı. C kapısı önüne avukatlar için X ray kabini konuldu, kabinden geçen avukatların üstleri ayrıca el detektörüyle arandı. Aramaya tepki gösteren avukatlarla özel güvenlik ve polis arasında sık sık tartışma yaşandı. Oluşan uzun kuyruklar nedeniyle duruşmalarına yetişemeyen avukatlar gün boyu

Adliye içerisinde nöbet tutmaya başladı. Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların da olduğu avukatlar C kapısında X ray cihazlarının bulunduğu noktada aramaya tepki göstererek, nöbete başladı.

Gün içerisinde avukatlarla güvenlik görevlileri arasında sık sık tartışma ve arbede yaşanması üzerine güvenlik görevlileri bu kez avukat giriş noktasına bariyer çekti. Aralarıdna Açılım Hukuk Bürosu avukatlarının da olduğu avukatlar, “Savunma hakkımız engellenemez”, “Adliyeler bizimdir bizim olacak”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarını atarak, gün boyu adliye içerisinde nöbet eylemi gerçekleştirdi. Bu sırada özel güvenlik görevlilerinin üzerlerinde bulunan kimlik kartlarını da ters çevrildiği görüldü.

Uygulamaya tepki gösteren feminist avukat Özlem Özkan arama noktasında üzerindeki bazı kıyafetleri çıkararak tepki gösterdi.

Adliye içerisinde nöbet tutarak uygulamaya tepki gösteren avukatlar akşama doğru eylem sürerken üzerlerine ‘Avukata dokunma’, ‘Dokunursan yanarsın’ ve ‘Diren avukat’ yazılı tişörtleri giyerek dışarı çıkıp Adliye binasına girmeye çalışınca bu kez saldırıya uğradı.

Çevik kuvvet önüne barikat kurduğu avukatları yerlerde sürükleyerek Adliye dışına çıkarmaya çalıştı. Arbede esnasında yere düşen ve başını sert şekilde yere vuran Avukat Refika Korkmaz baygınlık geçirdi. Korkmaz yerde yatarken saldırı devam etti. Adliye içindeki adli tıp ve sağlık ekipleri olmasına rağmen Korkmaz’a müdahale edilmedi, 112’den çağrılan sağlıkçılar ise 20 dakika sonra geldi. Avukatlar Hüseyin Boğatekin ve Zülfikâr Erden ise gözaltına alındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu