GüncelManşet

BYUAŞ işçilerinden işgal eylemi!

İstanbul: TİS sürecinde yaşanan anlaşmazlık ve taşeron işçilerin işten çıkarılmasının ardından 21 Mart günü greve çıkan Bakırköy Belediyesi işçileri direnişlerinin 6. gününde Bakırköy Belediyesi’ni işgal ettiler, “Hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz” dediler.

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecinde sendikalı oldukları gerekçesiyle 3 işçiyi işten çıkaran ve 1 işçiyi de sürgün eden Bakırköy Belediyesi, 1983 yılından beri Bakırköy Belediyesi’nde örgütlü olan Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube’nin örgütlenme faaliyetini engellemek için ayrıca Genel-İş sendikasını kendine yandaş seçmiş; Belediye-İş Sendikası üyelerini sendika değiştirmeye zorlamış ve hatta üyelerin sendikadan istifa etmeleri için ayrıştırma ve baskı yöntemlerine başvurmuştu. İşçiler TİS’te sonuç alınamaması üzerine geçtiğimiz cumartesi günü greve çıktılar; 6 gündür Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kurdukları çadırlarında haklarını alabilmek için direniyorlar.

CHP’nin paçası tutuştu!

CHP’li bir belediye olan Bakırköy Belediyesi’nde Genel Seçimler öncesinde böyle bir grevin olması CHP’nin paçasını tutuşturdu; CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran bugün öğle saatlerinde işçilerin direniş çadırına ziyaret gerçekleştirdi. İşçilere “Greviniz partiye zarar veriyor, yapmayın” diyerek grevin seçimler sonrasına ertelenmesini isteyen Oran’a işçiler “Ertelenecek bir şey yok. Hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz” dediler.

İşçiler belediye binasını işgal etti!

Saat 16.00 sıralarında ise Bakırköy Belediyesi’ni “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları eşliğinde işgal eden işçiler, belediye binası içerisinde oturma eylemi yaptılar. Belediyede çalışan işçilere destek çağrısı yapan BYUAŞ işçileri, ajitasyon eşliğinde eylemlerini sürdürdüler.

Ardından belediye binasından çıkarak bina önündeki yolu trafiğe kapatan işçiler, sloganlar eşliğinde eylemlerini devam ettirdiler. Eylem işçilerin direniş çadırına dönmesi ile sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu