Dünya

Bulgaristan’da her yerde eylem var

H. Merkezi: Özelleştirilen elektriğe zam başta olmak üzere yapılan tüm zamlar Bulgaristan halkını sokağa dökmeye devam ediyor. Protestolar nedeniyle hükümetin düşmesinin ardından bugün de ülkenin dört bir yanında sokağa çıkan Bulgaristanlılar yapılan zamların geri alınmasını istiyor.

Son 15 gündür zamlara karşı Bulgaristan’da gerçekleştirilen protestoların en kapsamlısı bugün (24 Şubat) gerçekleştirildi. Başta başkent Sofya olmak üzere Varna, Bulgaz, Filibe, Eski Zağra, Haskova, Razgrad, Ruşçuk, Silistre gibi birçok kentte biraraya gelen Bulgaristan halkı zamların geri alınmasını istiyor.

Başta özelleştirilen elektriğe yapılan zamlar sonrasında 15 gün önce başlayan eylemler geçtiğimiz Perşembe günü Boyko Borisov başkanlığındaki hükümetin istifası ile sonuçlanmıştı.

Eylemlere aileler çocukları ile birlikte katıldı. Üniversite öğrencileri de eylemlerin lokomotifini oluşturdu. Ellerinde kaşıklarla tencereye vurarak yaşam koşullarının iyileştirilmesini isteyen eylemcilerin bazıları süpürge ile mitinge katılarak politikacılara öfkesini gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu