Manşet

Bosch Patronu Ve Sarı Sendika Saldırıları Devam Ediyor

BOSCH ile BOSCH Rexroth işçileri patron ve sarı Sendika Türk Metalin yıllardır dayattığı baskı ve sömürüye dur demek için, bir yıl önce Türk Metal Sendikasından istifa ederek Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldular.

Ancak patron ve Türk Metal, işçilerin bu kararını hazmedemeyerek saldırı ve baskılarına artarak devam etmektedir.

Bu saldırılara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Yerel mahkemede tavrını sarı sendikadan taraf kulandı. Şimdiyse patron işletmede Bileşik Metal-İş sendikasına üye olan öncü işçileri çeşitli bahaneler üreterek işten atmaktadır.

Bu saldırılara dur demek için 1 Nisan günü Birleşik Metal-İş Bursa Şube’sinin önünde toplanan BOSCH ve Rexroth işçileri “BOSCH’da işçi kıyımına son atılan işçiler geri alınsın Birleşik Metal-İş” imzalı pankart ve dövizlerle “biz biz biz BOSCH işçisiyiz sarı sendikayı def edeceğiz, atılan işçiler geri alınsın, yasasın onurlu mücadelemiz, işçiyiz haklıyız kazanacağız, inadına sendika inadına DİSK” vb. sloganları haykırdı.

Orhangazi parkına yürüyen işçiler burada oturma eylemi gerçekleştirdiler. Ardında Birleşik Metal-İş sendika şube başkanı Ayhan Ekinci basın açıklaması yaptı.

Ekinci açıklamada BOSCH’da yaşananlara değinerek “bugün burada arkadaşlarımızın işten çıkarılışını protesto etmek, şirkette yaşanan bu adaletsizliği kamuoyu ile paylaşmak, sesimizi Bursa’da tüm metal işçilerine duyuracağız. Ancak bu bir yıldır yapılan haksızlıklara karsında yeterli gelmiyor. BOSCH işçileri seslerini İstanbul ’dada duyuracağız ”dedi. Ekinci, 2 Nisan günü Maslak’ta toplanacak olan metal işçilerinin, şirketin Genel Merkezi’ne kadar yürüyüş gerçekleştireceklerini ifade etti. Burada çadır kurarak şu taleplerini dile getirecekler:

         Bosch’ta ve Rexroth’ta sandık seçme hakkını kullanan üyelerimiz üzerinde uygulanan baskılar sona erdirilmeli,

         Bosch, altına imza attığı çerçeve sözleşmenin ve sosyal sorumluluk ilkelerinin gereğini yerine getirmeli,

         İşçilerin sendika seçme özgürlüğünün teminatı olacak yetkili sendikayı belirlemede REFERANDUM uygulanmalı,

         İşten çıkarılan üyelerimiz derhal işbaşı yaptırılmalıdır.

         Bosch yönetimi, insanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim diyen kurucusu Robert Bosch’un sözünü yerine getirmelidir.

(Bursa’dan Bir Ö-G Okuru)

        

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu