Güncel

“Bir tek doktorumuzun, bir tek hastamızın ismini vermeyeceğiz”

İstanbul: Gezi Park direnişinin başından beri gönüllü hizmet sunan hekimlere Sağlık Bakanlığı tarafından soruşturma açılmasına Türk Tabipler Birliği ve İstanbul Tabip Odası’ndan tepki geldi.                                               

Taksim Gezi eylemlerinde okulu bitirdikten sonra okudukları Hipokrat yeminine bağlı kalmak için Türk Tabipler Birliği(TTB) üyesi doktorlar revirlerde tedavi ettikleri yaralıların ve tedavi eden doktorların isimlerini isteyen Bakanlığa “Tek bir dokturun, tek bir hastanın ismini vermeyeceğiz” dedi.

Türk Tabipler Birliği ve İstanbul Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı’nın 27 Mayıs’tan beri süren direnişte gönüllü hizmet sunan hekimlere soruşturma açılmasına Gezi Parkı merdivenlerinde yaptığı açıklamayla yanıt verdi. “Gezi Parkı yaşamdır, hekimler yaşamı savunuyor” yazılı bir pankart açan hekimler, sermayenin değil halkın hekimi olduklarını vurguladı.

TTB Merkez Konsey Üyesi Osman Öztürk yaptığı açıkalamda “Türkiye’de 18 gündür; insanlara kitlesel şiddet uygulanıyor. Türkiye’de, 18 gündür; ağacına, parkına, yaşam tarzına sahip çıkan vatandaşa gaz bombalarıyla, plastik mermilerle, coplarla, kalslarla, sopalarla saldırılıyor; dövülüyor, vuruluyor, öldürülüyorlar” dedi.

Devam eden Çerkezoğlu Sağlık Bakanlığı ve Başdenetçisine seslenerek “Sağlık Bakanlığı ve Başdenetçisi ve kendisini üzerimize görevlendirilenler bilsinler ki;

-18 gündür şiddete, vahşete, zulme, faşizme karşı direnen bütün yuttaşlar onurumuzdur.

-18 gündür direnirken yaralanan, acı-ızdırap çeken, ağrılar içinde kıvranan, acil müdahaleleri bizim tarafımızdan yapılan bütün hastalarımızın bilgileri bizim teminatımız altındadır.

-18 gündür gece demeden, gündüz demeden, gaz bombalarında, tazyikli sulardan, TOMA’lardan korkmadan yaralı direnişçilerin yardımına koşan bütün meslektaşlarımız bizim onurumuzdur” dedi.

Daha sonra konuşan İstanbul Tabip Odası Genle sekreteri Ali Çerkezoğlu “Mesleki ve insani duyarlılıkla insanların yardımına koşan hekimler ve Tabip Odası hakkında soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı bu olağanüstü süreçte acil revirleri kurmalı, bu olağanüstü sürece uygun tedbirler almalıydı. Bakanlığın hakkımızda açtığı soruşturmayı tanımıyoruz. Sağlık Bakanı’nı öncelikle halkımıza şikayet ediyoruz ve Bakanlık hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı ilan ediyoruz. Hiçbir hekimin ve hiçbir hastamızın ismini Bakanlığa bildirmeyeceğiz”dedi.

Eylemde sık sık “İnsanlık onuru, işkenceyi yenecek”, “Devrimci doktorlar onurumuzdur”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu