GüncelManşet

(Foto)“Bir elin nesi var iki elin sesi var”

Kartal: Pendik Belediyesinin “Kentsel dönüşüm” adı altında yoksul ve emekçi mahallelerde sürgün gerçekleştirerek bölgeyi ranta açma çalışmalarına karşı Aydos ve Sülüntepe’de yaşayan halk Muhtarlık önünden Pendik Belediyesine bir yürüyüş gerçekleştirdi. 

Pendik Ertuğrul Gazi Sülüntepe Kentsel Dönüşüm İmar Kamulaştırma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (ERSÜLDER)’nde örgütlenerek kentsel dönüşüme karşı mücadele yürüten halk Aydos mahalle muhtarlığının önünden Pendik Belediye Başkanlığına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 “İşgalci değil, hak sahibiyiz”

Yapılan eyleme ve 16 Mart günü hukuki sürecin başlatılması sürecinde aktif destek için Aydos halkı ile birlikte Partizan, mahallede bildiri ve ozalit çalışması yaparak bu sürecin bir parçası olarak çalışmalar yürüttü.

Bugün yapılan yürüyüşe ise Grup İsyan Ateşi, Gülsuyu-Gülensu Güzelleştirme Derneği, TMMOB, Açılım Hukuk Bürosu, Yeni Demokrat Kadın ve birçok devrimci demokrat çevre destek sundu.

10 km’lik yolu halaylar, ellikler ve marşlar söyleyerek Pendik Belediyesi önüne gelen Aydos halkı, mücadelede ısrarcı olacaklarını “İşgalci değil, hak sahibiyiz” sloganıyla gür bir şekilde haykırdı.

 Niçin Aydos ve Sülüntepe?

Aydos ve Sülüntepe, rant politikaları bakımından belediyenin iştahını kabartan bir yerde durmasının nedeni; Ormana bitişik, temiz havasıyla bir yanında siteler ve villalar bulunan bu bölge, Sabiha Gökçen havaalanın da yakınında ve havaalanına yapılması düşünülen metro hattının Aydos ve Sülüntepe’den geçecek olması mahalleyi daha da değerli kılıyor.

Mahallede hemen hiçbir evin tapusu bulunmuyor. Yıllardır insanlar tapu talebini dillendiriyor. Belediye ise bu talebi karşılıyormuş gibi yaparak halkı borçlandırarak Milli Emlak’tan devraldığı parselleri tekrar halka satışını gerçekleştirmek istiyor. Ancak belediyenin evdeki hesabı çarşıya uymayacak gibi görünüyor. Çünkü mahalle halkı rant politikalarına karşı bir araya geliyor, toplantılar yapıyor ve sokak sokak, ev ev çalışmalar örüyor.

 Aydos pendik beledıye 38Müteahitlerin bildiği ama halkın bilmediği bir plan kime yarar?

10 km’lik yol sonunda Pendik Belediyesi önünde bir araya gelen yüzlerce mahalleli adına kısa bir bilgilendirme yapılarak basın açıklamasına geçildi.

Açıklamayı dernek yönetici Ünal Yiğit yaptı. Yiğit ilk olarak Pendik Belediyesi ile yapılan görüşmede “Hisseli Senetlerin” ne anlama geldiğini sorulduğunu ve mahallelerine yapılacak olan sosyal projenin ne olduğu, nasıl hak sahibi olunacağını sorulduğu ve gecekondulara dair planlarının ne olduğunu sormalarına rağmen Fen İşleri Müdürü ile yapılan görüşmede “Bir planın olduğu ancak bu planın halkla paylaşılmayacağı” cevabını aldığını söyledi.

 Hisseli sözleşme değil, İfrazlı tapumuzu istiyoruz

Açıklamanın devamında Yiğit, “Şu anda Pendik Belediyesi 18.11. 2014 tarihinde Milli Emlak’tan devraldığı 75.200,20 metrekarelik 6.parselde çalışmalar yapıyor” dedi. Bununla birlikte bu çalışmaların Belediye’nin kendilerine verdiği belgelerde “75.200,20 metrekarelik kadastral parselin tarafıma satılacak kısmından” ibaresi yer aldığını belirten Yiğit, “Kısmı” diye bir tanımın yasada olmadığını ve “Kısmı” diye belirsiz bir ifade yerine “söz konusu kadastral parselin şuurlandırılması yapılarak plan çıkarılması ve kendilerine düşecek olan resmi ifrazlı alanın resmi evrakla kendilerine verilmesi gerekir” diyerek açıkladı.

 Barınma hakkımız için birleşelim

Ünal Yiğit devamında; “Aydos halkı olarak mahallelerimizin halk yararına dönüşümüne karşı değiliz, “Kentsel dönüşüm” adı altında ranta karşıyız” diyerek, bu mahalleleri var eden insanlar olduklarını ve tapularının, yasal haklarının, barınma haklarının peşinde olduğunu, “haklarımızı bilerek ve kendimizi savunabilmek için derneğimizde birleşmekten başka çaremiz yok. Hep birlikte toplumumuzun çıkarı neyse onu yaparız” dedi.

Açıklamanın devamında Yiğit, “Yasada katılımcı anlayışla planın o bölgenin halkıyla birlikte yapılmasına denmesine rağmen mahalle halkıyla paylaşılmayan bu projenin mahalle halkını gözeten bir proje olmadığını gösterir” diyerek “bir elin nesi var iki elin sesi var” anlayışıyla hareket etmeli ve kendi geleceğimizi kendimiz belirlemeliyiz” dedi.

 Aydos pendik beledıye 14Aydos’tan zenginler geçemeyecek

Ünal Yiğit’in ardından İnşaat Mühendisi Hasan Sert Sözü alarak “İşgalci değil hak sahibiyiz” sloganını unutmayınız diyerek başladığı konuşmasında “yollar yaptınız. Okullar yaptınız. Şimdi gelip oy istiyorlar” diyerek asıl işgalcilerin onların olduğunu ifade etti. Kimsenin oralara yaşamaya çıkmazken mahallelilerin yaşam mücadelesini verdiğini ve şimdi de Belediye’nin bu tutumuna karşılık “bedelini insanca ayarlayın bundan yanayız, diyorsunuz” dedi. Son olarak “Aydos’tan zenginleri geçirmeyeceksiniz” diyerek konuşmasını bitirdi.    

 

 

 

[widgetkit id=1127]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu