Güncel

Binlerce avukat ayakta

H. Merkezi: Taksim Gezi parkı direnişi dalga dalga yayılırken, toplumun tün kesimleri sokağa çıkmaya devam ediyor.

Dün onlarca avukatın Taksim saldırılarını protesto ederken gözaltına alınmasından sonra bu gün pek çok ilde binlerce avukat sokağa çıktı.

Başta İstanbul, Ankara olmak üzere binlerce avukat halkın demokratik hakkını kullanmasına karşı, polisin saldırgan tutumunu protesto etti.

İstanbul

11 Haziran günü yapılan saldırıyı kınamak için İstanbul Barosu saat 13.00’da Çağlayan Adliyesi önüne çağrı yaptı.

Kartal Hukukçular Derneği ve ÇHD “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde saat 12.30’da Çağlayan Adliyesi içinde toplanmaya başladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz’in istifa talebinde bulunana avukatlar adliye önündeki avukatlarla bir araya geldi.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve ÇHD, Kartal Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden adına bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmalarda Gezi’de devam eden direniş selamlanarak AKP hükümetinin saldırgan tutumu protesto edildi. Açıklamada direniş sırasında insanların öldürüldüğü, yaralandığı ancak herhangi bir soruşturmanın açılmadığı vurgulanarak halkın demokratik haklarının kullanması için tüm engellerin kaldırılması istendi. Konuşmada ayrıca hukukçular hükümetin yargıya müdahale ettiği ve baroları hedef gösterdiğini, onlarca avukatın gözaltı, tutuklama terörüne maruz kaldığı belirtildi.

Ankara

Çağlayan Adliyesi’nde avukatlara yönelik saldırıları protesto etmek isteyen binlerce vukat Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları eşliğinde Atatürk Bulvarı’ndan Kızılay’ı trafiğe kapatan avukatlar, Ankara Barosu Eğitim Merkezi önünü gelerek burada basın açıklaması yapıldı. “Savunma, adalet yaka paça gözaltında! Toplumsal barış tehdit altında!” şeklinde özetlenen açıklamada hukukçulara yönelik saldırılara vurgu yapıldı.

Bugün İzmir Bursa ve daha bir çok ilde avukatlar avukatlara yönelik saldırıları ve Gezi direnişinde polis şiddeti için Adliye önlerinde AKP’nin “adalet” anlayışını protesto etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu