GüncelManşet

Berkin Elvan için rehine eylemi!

H. Merkezi: DHKP-C militanlarının, Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alma eylemi sürüyor. Eylemcilerin basına yaptığı açıklamalara göre; taleplerin karşılanması için tanınan süre giderek azalıyor.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nin altıncı katında bulunan savcı odasında devam eden rehine eylemi sürerken, eylemcilerle arabulucu heyetin görüşmesi sürüyor. Halkın Hukuk Bürosu’nun Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, “6. kat boşaltıldı ve içeride operasyon hazırlığı var”

Görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Hukuk Bürosu, eylemciler ile İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, Avukat Ebru Timtik ve Avukat Şükriye Erden görüşmelere devam ediyor. Eylemcilerin fotoğrafları yayınlanan şüpheli polislerin isimleri bildirildikten sonra diğer konularda pazarlık edebileceklerini bildirdikleri belirtildi.

DHKP-C üyelerinin rehine eylemleri sürerken, geçtiğimiz günlerde Adımlar Dergisi’ne yönelik bombalı saldırıyı üstlenen Halk Savunma Birliği isimli örgüt, Twitter’dan farklı bir eylem iddiasında bulundu. Söz konusu açıklamada “Halkımıza duyuruyoruz; Çağlayan adliyesinde DHKP-C savaşçılarının kılına zarar gelmesi halinde İstanbul’da iki polis noktasına yerleştirdiğimiz bombayı havaya uçuracağız” ifadeleri yer aldı.
DHKP-C militanlarının, Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alma eylemi sürerken, müzakereyi yürütenler adliye dışına çıkartıldı.
Adliyenin 6. Katına operasyon düzenlenebileceği ifade ediliyor.

Twitter’da yapılan paylaşımlarda eylemcilerin Berkin Elvan’ın katilleri olabileceği üç polisin isminin müzakere heyetine verildiği, sürenin 19:49’da dolduğu belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan eylemciler şunları kaydetmişti: “Dosyayı araştırdığımızda kriminal büronun yazılarından 21 polisten üçünün öne çıktığını Berkin’i vuranlar olabileceğini öğrendik. Biz de bu dosyada polislerin fotoğraflarına baktık ve kriminal büronunu hazırladığı bir rapor var, fotoğraflar var orada görev yapan polislerdden üçü kırmızı çerçeve içine alınmış. Onlar olabilir denmiş. Birinin ismi öne çıkıyor. G.T. isimli bu polisin açıklanmasını istiyoruz. Diğer ikisinin sicil numarası var. Onların isimlerinin açıklanmasını istiyoruz. Kimlikleri açıklanan polisler de canlı yayıanda suçlarını itiraf edecekler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu