Emek

Belde AŞ işçileri alacakları için eylemde

Ankara: Çankaya Belediyesinin kuruluşu olan Çankaya Belde AŞ işçileri 2 aydır ödenmeyen maaşları ve geriye dönük alacakları için eyleme geçtiler.

Sosyal-İş’e bağlı olan işçiler, sendika önünde bir araya gelerek buradan Sakarya Meydanı’nda bulunan Çankaya Belediyesi’ne ait Emek Hizmet Binası önüne geçerek bir eylem gerçekleştirdiler.

Sendika yöneticilerinin de katıldığı eylemde; günlerdir belediye başkanı ile görüşmek isteyen sendika temsilcilerine cevap vermeyen Belediye başkanı Bülent Tanık protesto edildi.

 

Belediye başkanı ile görüşme

İşçilerle konuşmak zorunda kalan Tanık; sorunları çözmeye uğraştığını söyleyip; “Kurumla ilgili verilen imaj, yapabileceklerimizi etkiliyor. Bu nedenle sizin özeninize de ihtiyacım var” diyerek de aba altından sopa göstermeyi ihmal etmedi.

Belediye başkanının gitmesinden sonra da işçiler oturma eylemine devam etti.

Oturma eylemi sırasında Sosyal-İş tarafından yapılan açıklamada; Belde AŞ çalışanlarının sorunları bugün ortaya çıkan sorunlar değildir. 2011 yılının Eylül ayında gecikmiş olarak imza altına alınan toplu-iş sözleşmesi ve 2012 yılını kapsayan protokolümüz imzalanmıştı. O günkü görüşmelerde ve yapılan protokolde, gecikmiş olarak imza altına alınan Toplu-İş Sözleşmesi’nden geriye dönük fark ve alacakların 2011 yılında ödeneceği ifade edilmişti. Sözler yerine getirilmedi, vaatler tutulmadı” ifadelerine yer verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu