Dünya

Bangladeş’te Katliamlara Eylemlerle Yanıt Verildi

H. Merkezi: Bangladeş’te bir giyim fabrikasında çıkan yangın sonucu 110 kişi hayatını kaybetti. Yangın, başkent Dakka’nın dışındaki  çok katlı giyim fabrikasının zemin katında çıkmış ve bütün binayı sarmıştı.

İtfaiyeciler yangını söndürmek için saatlerce alevlerle mücadele ederken çok sayıda işçi, binanın üst katlarında mahsur kalmıştı. Bazı işçilerin itfaiye ulaşmadan önce kendilerini üst katlardan aşağı atarak öldüğü bildirilmişti.
Yaşanan bu yangın olayı için,  itfaiye yetkilileri acil çıkış kapıları bulunmadığı için ölü sayısının arttığını söylüyor.
Yetkililer, yangın nedenini henüz belirleyemediklerini, olayı soruşturduklarını bildirdi. Bangladeş İşci Dayanışması Merkezi Fransız Haber Ajans’ına yangının ülkenin tekstil tarihinde rastlanan en öldürücü  yangın olduğunu açıkladı.
İşçi katliamından sonra başta başkent Dakka olmak üzere ülkenin birçok alanında protesto gösterileri yapıldı. Göstericiler bir ana karayolunu trafiğe kapattı ve başkent Dakka’nın dış mahallerindeki bir fabrikayı taşa tuttu. Katillerin yargılanması ve iş koşullarının düzeltilmesi öne çıkan talepler oldu. Devlet sahte bir ikiyüzlülükle bir gün yas ilan etti. Sorumlular hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Yapılan bu açıklamalar halkın öfkesini yatıştıramadı. İşçiler, Dakka’nın banliyölerinden, yangının çıktığı sanayi bölgesi Ashulia’da yollara barikat kurdular, devletin kolluk güçleriyle çatıştılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu