Güncel

Avrupanın çeşitli kentlerinde Roboski katliamı lanetlendi

H.Merkezi: Fransa’nın Strasbourg kentinde Roboski katliamı lanetlendi. Türk Konsolosluğu önünde toplanan kitle oradan yürüyüşe geçti. Eylemde sık sık “Terörist Türkiye“, ” Roboskiyi unutmayacağız”, “Maraş katliamını unutmadık unutturmayacağız” sloganları atıldı.

Yarın ise Fransa’nın Marsilya kentinde 29 Aralık Cumartesi günü bir eylem yapılacak. Eylemde Türk Konsolosluğu önüne çelenk bırakılacak. Yürüyüşün ardından Film gösterimi yapılacak.

Almanya’nın Dortmund kentinde ise 29 Aralık Cumartesi günü saat 13:00’da Roboski katliamını lanetlemek için bir Yürüyüş gerçekleştirilecek. Yürüyüşü düzenleyen Alevi Kültür Merkezi (DAKME), Ehmede Xane Kültür Merkezi ve Saide Kurdi Cami’si tüm Kürdistan ve Türkiyelileri katliamı lanetlemek için eyleme davet ediyor.

Yine Almanya’nın Berlin kentinde bugün (28 Aralık) Roboski katliamını anlatan, MAZLUM-DER ile İnsan Hakları Derneği (İHD)’nin desteğiyle çekilen belgesel “Ağlama anne güzel yerdeyim” gösterildi. Filmin ardından  1. yılında Roboski katliamı başlıklı tartışma gerçekleştirildi.

İsviçre’nin Göteborg kentinde ise “Roboski katliamını unutmadık, unutturmayacağız” adı altında bir panel düzenlendi. Göteborg’taki Alevi, Kürt ve Asuri-Süryani derneklerinin ortaklaşa düzenledikleri panele 150’yi aşkın kişi katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu