Güncel

Artvin’in kızıl gülü

Artvin’in kızıl gülü; Nilüfer Atav!

Kış için barınak hazırlıkları yapan TİKKO gerillaları Nilüfer Atav’ın nöbette olduğu bir gün düşmanın yoğun kuşatmasını fark edip hemen mevzilenerek çatışmaya başlarlar. Ansızın neye uğradığını anlayamayan düşman güçleri, diğer Partizanların da mevzilenip saldırmasıyla panikleyerek geri püskürtülür. Bu durumdan yararlanan gerilla, çatışma bölgesini terk eder. Birliğin sağlıklı bir şekilde çekilmesini Nilüfer Atav, mevzilendiği yerden düşmanı sürekli kurşun yağmuruna tutarak sağlamıştır. Bu çatışmada birliğinden kopan Nilüfer Atav ve Adem Asal, gerilla birliği ile ilişkiye geçmek için hiç zaman kaybetmez. Ancak 3 Ocak 1994 günü Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Uğur köyünde düşman güçleriyle karşılaşırlar. Çıkan çatışmada Nilüfer Atav şehit düşerken, Adem Asal yaralı olarak tutsak düşer, 9 Ocak 1994’te işkencede katledilir.

1970 Yozgat doğumlu olan Nilüfer yoldaş, devrimci düşüncelerle daha çocuk yaşta tanıştı. Yaşı ilerledikçe, bilgisini arttırarak, Kaypakkaya düşüncesiyle tanıştı ve kısa sürede benimsedi. O artık aktif bir Partizan’dı. Güleç yüzü ve insani ilişkilerdeki sıcaklığı onun kısa sürede dostları ve diğer devrimci çevrelerle iyi ilişkiler kurmasını sağladı. Düzenli olarak okuyor, birtakım kültür sanat faaliyetlerine de katılarak kendisini geliştirmek için yoğun çaba harcıyordu.

Bulunduğu ilde (Ankara’da) yoğun olarak DKÖ faaliyetlerinde bulunuyordu. Kısa sürede açlık grevlerinin, direnişlerin ve işgallerin ayrılmaz bir parçası ve katılımcısı olmuştu. Nerede bir haksızlık varsa, o artık oradaydı. Uzun süre bu şekilde faaliyete devam etti. Devrime ve halkın davasına daha fazla katkı sağlamak isteğiyle yüreği gerilla saflarına katılma sevdasıyla yanıp tutuşuyordu. Bu durumu yoldaşlarına açtı ama uzun süre yanıt alamadı. Fakat her defasında daha zorlayıcı oldu. Kararı kesindi. “Ne olursa olsun gerilla faaliyetine katılacağım” diyordu. Başvurusunun olumlu değerlendirildiği gün onun en mutlu günü oldu. Hemen hazırlıklarına başladı. Sabırsızlıkla gideceği günü bekliyordu. İşte beklenen gün gelip çatmıştı. Her şey kesindi. Randevu verilmişti artık.

Görüşme noktasına gitmiş ve kıra götürecek arkadaşla ilişki kurmuştu. Gerekli hazırlıkları yapıldıktan sonra yola çıkıldı. Bölgeye yaklaştıkça daha bir sabırsızlanıyor ve büyük bir sevinç duyuyordu. İlk gidişte bir takım eksikliklerden dolayı gerilla ile ilişki kuramadı. Kararlılığını yitirmeyen Nilüfer yoldaş, yaşanan bir dizi olumsuzluktan sonra Ekim 1993’te yeni faaliyet alanına ulaştı ve büyük bir coşkuyla gerilla içindeki yerini aldı.

Yıllar yılı özlemini çektiği yaşamın içindeydi artık. Kararlı, fedakar ve ilkeli tavırlarıyla kısa sürede örnek bir gerilla olmuştu. O artık Artvin’in kızıl gülüydü. Sempatik ve örnek davranışlarıyla köylüler tarafından sevilip benimsenmişti. Attığı mücadele tohumları yeşermeye başlamış ve kısa sürede köylüler tarafından aranan bir insan olmuştu.

(Bir yoldaşı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu