Güncel

Arşivler açılsın hesap verilsin!

İstanbul:Dersim Dernekleri Federasyonuna ve Munzur Çevre Derneği, Dersim 38 katliamının yıldönümünde Istanbul Galatasaray Lisesi önünde eylem gerçekleştirdi. Eylem Galatasaray Lisesi Önünden Taksim Meydanına yapılacak bir yürüyüşle protesto edilecekti. Fakat polis yürüyüşe izin vermedi.

Eyleme onlarca dersimli katılarak 38’i unutmadıklarını gösterdiler. Eylemde Seyit Rıza’nın posterleri ve “Dersim 38 sözün bittiği yerdir. 4 Mayıs insanlığın kara günüdür. 38 HO VIRA NÊKEME!” yazılı pankart açıldı.

Barajlarla, Siyanürle doğamız kirletiliyor!

Munzur çevre derneği adına konuşan Hasan Şehmuz “ Dersim 38 hala devam ediyor, hala iktidar da. Bizler tarihimize, kültürümüze sahip çıkıp ileriye taşıyoruz. Dersim’de çocuk kadın katledildi. Biz biliyoruz bizleri nasıl yok katlettilerse, barajlarla, siyanürle doğamız katlediliyor,” dedi.

“Tasnif” adı altında belgeler ayıklanıp halktan gizlenmemelidir

DEDEF Başkanı Hikmet Erdoğan yaptığı açıklamada “Anadoluda resmi ideolojiye uymayan halklara karşı işlenen suç zincirlerinden en büyüklerinden biri de Dersim Soykırımı. 4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar kurulu kararıyla Dersim’de “Tedip ve Tenkil Harekatı” adı altında, travmatik etkileri günümüzde dahi sürmekte olan, bir etnik temizleme uygulaması başlatılmıştır” diyerek devam etti.

“Buradan Erdoğan’a açık bir çağrıda bulunuyoruz: 1937/38 yıllarında yaşananları “katliam” olarak değerlendirme ve Dersim halkından “ gerekirse özür dileyeceğini ve dilediğini” söylemesinden bugüne kadar somut bir adım atılmamıştır. TBMM’de kurulan “Dilekçe Komisyonu” Dersim toplumunun beklentilerini karşılamaktan çok uzaktır. Yapılması gereken soruşturma yetkisi olan ve mağdurlarında taraf olduğu Dersim Hakikatlerini Soruşturma Komisyonu Kurmaktır. Genel Kurmay Başkanlığının yaptığı “ Tasnif ediyoruz” “ Gizlilik kararını dikkate alıyoruz” yönlü açıklamları endişelerimiz artırmaktadır. “Tasnif” adı altında belgeler ayıklanıp halktan gizlenmemelidir dedi.

CHP’ye seslenen Hikmet Erdoğan Kılıçdaroğlu’na tek parti döneminizle yüzleşin, katliamdaki rolünüzü kabul edin dedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu olarak daha önce de dile getirdikleri taleplerini de şöyle sıraladı:

1. Dersim katliamının AKP ve CHP’nin birbirine şantaj ve siyaset yapma aracı olarak olmaktan çıkarılıp, tüm belgelerin açıklanmasını ve Dersim halkından başta CHP olmak üzere resmi özür dilemesini ve gereklerini yerine getirmesini istiyoruz.

2. Dersim’i yok etmenin bir parçası olarak planlanan Munzur, Harçik ve Peri Vadilerindeki baraj ve siyanürle altın ayrıştırma projeleri iptal edilmelidir.

3. Seyit Rıza ve Arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.

4. Dersim ismi iade edilsin

5. Arşivler açılsın hesap verilsin

6. Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.

7. Dillerimize ve Kızılbaş Alevi Inancımıza özgürlük istiyoruz.

Eylem de sık sık “ Arşivler açılsın hesap verilsin. Dersim’de baraj istemiyoruz. Bij Dêrsîm. Dersim, Zilan Koçgiri unutulmaz hiç biri. Roboskîden, Dersim’e katil devlet hesap verilecek sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından taksim meydanına yürüyüşe geçmek isteyen kitlenin önüne onlarca çevik kuvvet ekibi yığdırıldı. Bir TOMA’nın da hazır beklediği eylemde yürüyüşe kesinlikle izin

verilmeyeceği üzerinden polisler diretti. Taksime yürüyüşün polis tarafından engellemesi üzerine de kitle 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminden sonra kitle dağıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu