GüncelManşet

Antep’teki Patlamanın Ardından Faşistler BDP Binalarına Saldırıyor(Video haber)

H.Merkezi: Antep’te 20 Ağustos günü Şehitkamil ilçesinde bulunan Karşıyaka Polis Merkezi önünde bomba yüklü bir aracın havaya uçurulması sonucunda 8 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından bölgede, BDP binalarına yönelik faşist saldırılar devam ediyor.

PKK’nin eylemle bir ilgisinin olmadığını açıklamasına karşın patlamanın hemen ardından olayın PKK tarafından yapıldığını iddia eden egemen sınıf basını, yaptığı haberlerle milliyetçi, şoven duyguları körüklemeyi sürdürüyor. AKP’li Şamil Tayyar’ın patlamadan birkaç saat sonra Şam’da yapılan eylemle bağlantı kurarak patlamayı PKK’nin üzerine yıkma çabası kafalarda soru işareti yaratmışken, faşistlerde saldırıyı bahane ederek BDP binalarına saldırıyor.

22 Ağustos günü patlamada yaşamını yitirenler için Antep’te düzenlenen cenaze töreni sonrası kentin değişik noktalarında gruplar halinde ırkçı yürüyüşler başladı. Ellerinde Türk bayrakları olan gruplar sık sık “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganları atarak kentin birçok noktasında geziyor. Polisin yürüyüşler için hiçbir güvenlik önlemi almaması yeni provokasyonların yaşanacağı endişesi yaratıyor.

Hatırlanacağı üzere olaydan kısa süre sonra bir grup BDP Şehitkamil ilçe binasını ateşe vermiş, ırkçı sloganlar atan gruba polis müdahale etmemişti. Patlamadan bir gün sonra, Antep’te gün boyu protesto adı altında ırkçı gösteriler düzenlendi. 500 kişilik grup, tekbir eşliğinde BDP Antep il binasına saldırmak istedi. Polisin bina girişine izin vermemesiyle kısa süreli arbede yaşandı. Faşistler, caddede eylem yapmaya devam etti.

21 Ağustos günü de Antep’in Nizip ilçesindeki Barış ve Demokrasi Partisi ilçe binasına gece saatlerinde 100 kişilik bir grup saldırı düzenledi.

Cumhuriyet Mahallesindeki BDP ilçe binasının önüne gelen faşist grup, parti levhasını indirip kepenklere sopalarla vurarak camları kırdı. Binaya molotof kokteyli de atan faşistlere, polis uzun süre müdahale etmedi. Kalabalık daha sonra dağıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan BDP Nizip İlçe Başkanı Yusuf Güler, polisin “koruma” sözü vermesine rağmen saldırının gerçekleştiğine dikkat çekti. Güler, saldırı sonrasında karakola giderek şikâyetçi olduğunu, polisten ise “8-9 insan öldü, halk tepkisini gösterecektir” yanıtını aldığını söyledi.

Saldırı sonucunda BDP binasında büyük maddi hasar oluştu. Araban ilçelerinde bulunan BDP ilçe binalarına dün gece iki ayrı saldırı düzenlendi.  İstanbul Bahçelievler’de BDP ilçe binasına bir poşet içerisinde molotofkokteyli bırakıldı ve kapıya tehdit notu asıldı. Notta “Bu ilçede adam gibi yaşayacaksınız, bu bayrağa saygı duyacaksınız. Ansızın geliriz. İstersek sizi ananızın kucağından alıp götürürüz” yazıldı.

Kocaeli’de ise BDP Kocaeli binası faşistler tarafından benzin ile ateşe verildi. Faşist güruh, BDP Derince ilçe binasını da kundaklama girişiminde bulundu ancak başarılı olamadı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu