Kadın

Antep Sanayi Bölgesi’nde kadınlara taciz!

H.Merkezi: Antep’te organize Sanayi Bölgesinde Gürteks İplik Fabrikası’nda kadın işçilere yönelik tacizlerin artması dikkatleri üzerine çekti.

Gürteks Fabrikasında çalışan kadın işçilerden Sibel Işık tacizlere sessiz kalmadığı için işten çıkarıldı. İşten çıkarılan kadın işçi Sibel Işık fabrikadaki her kadının hem erkek işçiler hem de patronlar tarafından sürekli tacize maruz kaldığını, kadınların durumu kimseye söyleyemediklerini belirtti.

Kendisin de 2 aydır bu tacizlere maruz kaldığını, tacizlere yapılan uyarıların dikkate alınmayarak devam edildiğini söyledi.

Fabrikada uygulanan mobing baskısının yanında kadınların kölelik koşullarında çalıştırıldıklarını bunlara ek olarak pek çok kadının taciz maruz kaldığını, Bizzat kendim yaşadığım taciz olayları vardı. Bunları orada çalışan her kadın yaşıyordu. Bu durum hem erkek işçiler hem de işveren erkekler tarafından oradaki kadınlara yaşatılıyor. Oradaki kadınlar yaşadıklarını işten atılma korkusu nedeniyle ne ailesine ne de çevresindekilere anlatabiliyor. Bu yüzden kadınlar çok büyük bir psikolojik baskı altında kalıyor” şeklindeki sözleriyle kadınların cinsel bir obje olarak görüldüğünü belirtti. 2 bin 500 kişinin çalıştığı fabrikada 60 kadının çalıştığını ve kadınların pek çok sorunu bir arada yaşadığını dile getirdi.

Işık kendisi durumu dile getirdiğinde patronların eski davaları gerekçe göstemek dışında herhangi bir açıklama yapmadan işten çıkarıldığını söyledi.

 

Kaynak: Emek Dünyası

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu