Güncel

Antakya’dan Taksim’e direnişle selam

Antakya: Antakya’da Taksim’de yaşanan faşist saldırıları protesto etmek için Emek ve demokrasi güçleri yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istedi.

Saray Caddesi’nde toplanan sayıları on bini aşkın kişi Uğur Mumcu Alanı’na doğru yürüyüşe geçti. Kitle Uğur Mumcu Alanı’na doğru geçerken çekim yapan polise müdahale etti. Daha sonra kitle polisi taşlarla, sopalarla, şişelerle alandan uzaklaştırdı. Polis kitleye attığı gaz bombalarıyla ve tazyikli suyla saldırınca çatışmalar büyüdü.

Aralarında Partizan’ında bulunduğu kitle alanı üç koldan barikatlarla kapatarak işgal etti. Polis yetersiz kalınca bölgeye takviye olarak jandarma geldi. Jandarma kitleyle polis arasına barikat kurdu. Ancak kitle jandarma barikatını aşarak polise saldırdı.

Çatışmalar yaklaşık olarak beş saat sürdü. Çok sayıdakişi polis saldırısı sonucu yaralandı. Kitlenin direnişi karşısında polis çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra binlerce kişi yol keserek göz altına alınanların serbest bırakılmasını istedi.Yaklaşık 4 saatlik beklemeden sonra göz altına alınanların bir kısmı serbest bırakılınca kitle bugün tekrar saat 17.00 da buluşmak üzere dağıldı.

[widgetkit id=135]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu