Güncel

Antakya Reyhanlı’da top sesleri kesilmiyor!

Suriye’de yaşanan olaylar 15 Mart 2011 tarihinden bu yana tartışılmaya, medyada haber olmaya başlamıştır. O tarihten bugüne binlerce insan ölmüştür. Antakya’nın birçok ilçe sınırına kamplar kurularak mülteci olarak binlerce insan yerleştirilmiştir. Devlet, bu insanların bir kısmına kendi halkına sağlamadığı birçok kolaylığı sağlamıştır.

Yaz döneminde öyle bir hal almıştır ki Esad’a karşı savaşan İslamcı militanların tavırları karşısında, insanlar geceleri sokağa çıkmakta tereddüt etmeye başlamış, hastanelerde muayene sırasında, lokantalarda yenilen yemeğin ücreti ödenmemiş ve buna benzer birçok olay yaşanmıştır. Halk bu anlamda tepkilidir.

Suriye sınırında olması, burada yaşayan halkın etnik unsurlar açısından o bölgedeki insanlarla çok yakın olması, birçok akrabaların Suriye’de yaşaması gibi nedenlerden kaynaklı, yaşananlar bu bölgede çok yakından takip edilmekte.

Daha birçok yerde bu durum tartışılırken Antakya’da 19 Şubat 2012 tarihinde çok kitlesel “Ortadoğu ve Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Son” mitingi yapılmıştır.

1 Eylül 2012 Dünya Barış Günü’nde “Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır Platformu”nun örgütlemiş olduğu mitinge on binler katılmıştır. Valilik her türlü basın açıklaması, yürüyüş, kapalı salon etkinlikleri gibi tüm demokratik hakların kullanılmasına yasak getirmiştir.

Burada yaşayan Nusayriler’in önemli bir kısmı, Esad’ın varlığını kendi varlıkları için bir güvence olarak görmekte, bu nedenle Esad’a destek vermekteler. 21 Ekim 2012 tarihinde    “Anti-emperyalist Devrimci Gençlik Platformu ” tarafından örgütlenen,  Valinin OHAL uygulamalarına ve Suriye’ye yönelik emperyalist bir müdahale için TC’nin çıkardığı tezkereye karşı örgütlenen eylem, halktan destek görmüştür. Bu eylemin bizim açımızdan çarpıcı olan yanı, faşistlerin artık hiç kimseye can bedeli kazandıkları demokratik hakları dahi kullandırmayacağının herkes tarafından görünür olmasıydı. Diğer bir yandan ise Antakya’nın özgün koşulları içerisinde Suriye özgülünde örgütlenen bütün eylem ve etkinliklerin Esad’a destek eylemlerine dönüşme potansiyelinin yüksekliğidir.

Bölgede yaşanan gelişmelerin Reyhanlı ilçesinde de elbette etkileri olmuştur. Halk arasında yoğun bir şekilde tartışılan silahlanma, sınırda “yakalanan” tırlar dolusu silahın halka verilmesi,  mülteci diye gelen insanların burada çok iyi yaşamaları, çok kötü evlere dahi yüksek kira bedelleri ödemeleri halk tarafından sorgulanmakta.

Bölge insanı burada kalan insanların elbette çok kötü koşullarda olanı da var diye ekliyor. İlçede top sesleri neredeyse her gün kesilmeden duyulmakta. Bu durum görmezden gelinmekte. Uçaksavar mermisi daha yeni 23 Ekim tarihinde merkez Yenişehir Mahallesi’ndeki Mahmut Ekmen Sağlık Ocağı’na isabet etti.

Diğer bir görmezden gelinen konu da, basında neredeyse her gün adını duyduğumuz Beşaslan Köyü. Bu köye neredeyse her gün bir top veya uçaksavar mermisi düşmekte. Köyde sağlık ocağı ile 15 öğretmen ve yaklaşık 390 öğrenciden oluşan bir okul bulunmaktadır. Sağlık ocağında doktor yok tabii, haftada bir gün iki saatliğine ilçeden bir doktor geliyor.

Ancak muhaliflerin doktoru köyde bulunuyormuş, yaralılara ilk müdahaleyi yapıp sonra da Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne gönderiyormuş. Orada yaşayanların aktardığına göre atılan füzeleri canlı canlı izliyorlar. Bu köy Suriye’nin Harim ilçesi ile sınır olan bir köy, köylünün aktardığına göre,  Harim’de bir kaleye sıkışmışlar ve “biz öleceksek köyü de vuracağız” diye bir söylenti dolaşıyor köyde.

Köyün çoğu boşaltılmış, birçok öğrenci okula devam etmiyor, öğretmenler ise okula gitmede sıkıntılar yaşıyor. Top seslerinden öğretmen ve öğrencilerin psikolojilerinin çok olumsuz etkilendiği ifade edilmekte. Düşen top mermileri okulun yirmi metre yakınlarına kadar gelmekte. Köyde bulunan okulun ve köyde yaşayan halkın durumu ile ilgili hiçbir çalışma veya açıklama yoktur.

Suriye’ye yönelik izlenen saldırgan politikanın gerekçesi olarak propaganda edilenler bir yalandan ibarettir. Burada halklar birbirine düşman edilmeye çalışılmaktadır. (Reyhanlı’dan bir ÖG okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu