GüncelManşet

Ankara’da PTT emekçileri alanlarda

Ankara: “PTT A.Ş. Yasa Tasarısı” 5 Mart günü meclise sunulmuş ve 27 Mart Çarşamba günü de TBMM alt komisyonunda görüşülmesi kararı alınmıştı. Haberleşme iş kolunda örgütlü bütün sendikalar Bağımsız Haber-SEN, Türk Haber-SEN, KESK Haber-SEN, Birlik Haber-SEN bu süreçte çeşitli basın açıklamaları ile PTT’nin A.Ş olmasına karşı olduklarını kamuoyuna duyurmuştu. Sendikaların bu süreçte ortak hareket etme karı aldıkları ve tasarının mecliste görüşüldüğü gün GREV yapacaklarını ortak yapılan basın toplantısı ile duyuruldu.

Birlik Haber- SEN GREV yapmaktan vazgeçti!?

Haber-SEN’in internet sitesindeki ilk habere göre;  eyleme katılacağını bildiren MEMUR-SEN’e bağlı Birlik Haber-SEN’in  resmi sitesinde bir açıklama yaparak “Kamu emekçilerinin dışında başka örgüt veya derneklerin katılmasına izin verilmeyeceği” maddesinin sendikaların iradesi dışında ihlal edilecektir. Bu ihlal ile illegal oluşumların söz konusu iş bırakma eylemine katılacağı ve çok kritik günlerden geçen ülkemizde, PTT’nin A.Ş. olmaması için yapacağımız haklı eylemimizin amacının dışına çıkarılarak provoke edileceği ortaya çıkmıştır” diyerek eyleme katılmamış, grev kırıcı görevini üstlenmiştir. Birlik MEMUR-SEN yaptığı bu açıklamayla hak arama mücadelesinde hangi tarafta olduklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. 

PTT Emekçileri tüm illerde GREV yaptı!

Ankara’nın çeşitli PTT şubelerinde ve bütün Posta İşleme Dağıtım ve Toplama merkezlerinde bugün sabah saat:08.00’de başlayan eylemde, PTT emekçileri, PTT yönetiminin baskı ve yıldırma politikalarına rağmen eylem coşkulu bir şekilde katılmıştır.  Babaharman, Etimesgut, Çankaya, Çayyolu DTM’lerden servislerle gelen postacılar, Yenimahalle Dağıtım Toplama Merkezi önünde toplanarak, buradan servislerle Gençlik Caddesi’ne gelerek yürüyüşe geçti. Kızılay PTT Merkezi önüne kadar yürüyen emekçiler, TBMM’de ki komisyon görüşmelerinde A.Ş Yasa Tasarısı’nın alt komisyona geri gönderildiği haberini aldı. Yasa tasarısının geri çekildiğini öğrenen posta emekçileri “Direne direne kazanacağız”, “Hükümet yasanı albaşına çal” sloganları ile eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar. Eyleme coşkulu sloganlarla  devam eden kitle buradan YKM önüne geçtiler. Burada basın açıklamasını Türk HABER-sen Genel başkanı İsmail Karadavut yaptı. Karadavut yaptığı açıklamada   

“Biz PTT çalışanları, bu yağma sürecine geçit vermeyeceğiz. Asla ve asla iş güvencemizi terk etmeyecek ve ne olduğu belirsiz “statüye” geçmeyeceğiz. İdari sözleşmelerle bizleri kandıramayacak, birer köle haline getiremeyeceksiniz. Kazanılmış haklarımızı gasp etmenize izin vermeyeceğiz. Emekliliğe teşvik tuzağına düşmeyeceğiz. Bir yıl daha çalışarak alacağımız ücrete denk olan “yüzdelik teşviklerinize” aldanmayacağız. Hükümet istiyor diye değil; kendimiz istediğimiz için emekli olacağız.Ve bu süreçte oyuna gelmeyeceğiz!” dedi.  Eylem Posta emekçilerinin “ IMF’nin itleri yıldıramaz bizleri” sıloganları ile sonlandırdı.    

 

 Fotoğraf galerisi için tıkla

    

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu