GüncelManşet

Ankara’da Her Yer Direniş

Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleştirilen saldırıların ardından direnişler ülkenin bir çok bölgesine yayılırken bir direniş alanı olarak Ankara’da çatışmalar devam ediyor.

Dünkü çatışmalarda polis kurşunu ile ağır yaralanan Ethem Sarısülük için bugün erken saatlerde Numune Hastanesi önünde bir eylem gerçekleştirildi.

Aralarında Partizan’ında bileşeni olduğu HDK’ninde bulunduğu kitle saat.14.00’te  burada bir basın açıklaması gerçkleştirdi.

Açıklamanın ardından Atatürk Bulvarını trafiğe kapatan kitle Sıhıye üzerinden Kızılay Meydanı’na girdi. Burada polisin saldırısı ile karşı karşıya kalan kitle Güven Park mevkiinde barikatlar kurarak direnişe geçti. Polisin tazyikli su ve gaz bombaları ile saldırısı yoğun bir biçimde devam ederken kitlenin direnişi giderek büyüyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Kızılay’da kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme döktüğü kanda boğacağız” sloganlarını atıyor.

–Saat 17.00; Çatışmalarda panzer bir kişiyi ezdi. panzer altında kalan kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

–Saat.17.30; Ethem Sarısülük’ün beyin ölümü gerçekleşti. Sarısülük, beyin anjiyosuna alındı.Direnenler, Başbakanlık önündeki polislere hava fişekler atıyor. Polis ise gaz bombaları atmayı sürdürüyor.

–Saat. 18.00; Kızılay’da Başbakanlık çevresinde çatışmalar sürüyor. Kitle, gruplar halinde ve dönüşümlü olarak çatışmayı sürdürüyor.

–Saat. 18.30 itibariyle muhabirimizin verdiği bilgilere göre kitlenin direnişi karşısında çaresiz kalan polis, ses bombası attı. Eylemler sırasında çok sayıda Partizanın yaralandığı gelen haberler arasında. Bir Partizancı plastik mermiyle yaralandı. 

–Saat. 20.30; Atatürk Bulvarı’nın çatışmaların olduğu Bakanlıklar tarafından yaralı var diyerek geçip Kızılay Meydanı’na giren araç süratla kitleye yöneldi. Şu an bildiğimiz kadarıyla 4-5 eylemci araba tarafından ezildi. Yaralılar ambulanslarla hastaneye götürüldü. 

Saat. 21.00; Polis kızılay meydanındaki kitleye saldırdı. Kitle ara sokaklara doğru dağılıyor.

Muhabirimizin verdiği bilgiler doğrultusunda gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

[widgetkit id=137]

 

 

{youtube}http://youtu.be/AeX3gXUrmrI{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu