Gençlik

Ankara YDG alt divan toplantısını gerçekleştirdi

Ankara: Ankara YDG 4-5 Nisan da Ankara’da yapılacak olan divan toplantısı öncesinde alt divan toplantısını gerçekleştirdi. Geçmiş sürecin değerlendirildiği ve gelecek süreçteki politikların tartışılıp somutlandığı divan toplantısına hazırlık için yapılan alt divan toplantısının haberini paylaşan Ankara YDG, tartışmaları şu şekilde aktardı:

“Ankara Yeni Demokrat Gençlik’in gerçekleştirmiş olduğu alt divan toplantısında geçmiş süreç ve genel seçimler gündemleri iki günlük sürece ayrılarak tartışıldı.  Birinci gün geçmiş süreç gündemi tartışıldı. Geçmiş süreç gündemi içerisinde Berkin Elvan eylemleri ve Newroz süreci ele alındı. Berkin Elvan eylemleri sürecine ilişkin yürütülen tartışmalarda 9. Konferansımızda hedeflediğimiz lise komisyonları oluşturarak özgün lise çalışmaları örgütleme noktasında önemli bir adım atıldığı ve başarılı bir süreç geçirildiği aktarıldı.

 Geçmiş sürecin ikinci başlığı da Newroz çalışmalarıydı. “Newroz Bi Kobanê Ra Serfirazîye” şiarlı örgütlediğimiz Newroz kampanyamız gençliğin yoğun ilgisini çektiği ve bu tür gündemlerde afişlerin Kürtçe çıkarılması üzerine konuşuldu. Aynı zamanda Newroz çalışmalarımızı bu şekilde ele alıyor oluşumuz alandaki coşku ve kitleselliğimize yansıdı. Esasta hedeflediğimiz yönelim Kürt gençliğiyle buluşma, Kürt meselesinde özne olma noktasında önemli bir adım olduğu açığa çıktı.

Alt divan toplantısının ikinci gününde ise Genel Seçim gündemi tartışıldı. İlk oturumda seçimlerin politik yönü, nasıl çalışma yürütüleceğine dair tartışma yürütüldü. Neden HDP’yi desteklediğimize ve ne boyutlu bir destek olduğuna dair yürütülen tartışmada HDP’nin demokratik muhtevaya sahip olması, günümüz koşullarında Kürt meselesinin çözümünde özne olmanın bugün yapılacak olan Genel Seçimlerle bir ayağının oluşması, parlamentonun günümüz koşullarında miladını doldurmamış olması ve bu şekilde sistemin oyununu bozma hedefli tartışma yürütülmüştür. Aynı zamanda çalışmalara dair yürütülen tartışmalarda esasımızın HDP ile yürütmüş olduğumuz çalışmalar, tali olan da özgün çalışmalar olması gerektiği üzerine konuşuldu. Pratik süreç içerisinde yürüteceğimiz çalışmalarda komisyon tarzı çalışma yürütülmesi gerektiği üzerine konuşuldu. Yürütülen tartışmaların ardından Mamak, Yenimahalle, üniversite, lise komisyonları ve yürütme oluşturuldu. Komisyonların oluşturulmasıyla toplantı sonlandırıldı. 

Ankara YDG”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu