Emek

Ankara esnafı: Geleceksiziz, güvencesiziz! 

Ankara'dakş kafe-bar çalışanları, kentin iki ayrı noktasında basın açıklaması gerçekleştirdi

Ankara: Bugün kentin iki farklı yerinden Kafe-Bar-Restoran Çalışanları ve İşletmecileri Dayanışma Platformu faturalarını uzaya yollayarak, “GÖĞE BAK” dedi.  Eylem kabine toplantısıyla aynı saatte, Olgunlar Caddesi ve Çankaya Kuğulu Park’ta gerçekleştirildi.
Kafe-Bar-Restoran Çalışanları ve İşletmecileri Dayanışma Platformu (KABARE), kabine toplantısı öncesi
esnafın biriken fatura borçlarına ve diğer sorunlarına vurgu yapmak için işletmelerine gelen faturaları kırmızı balolara bağlayarak göğe bıraktı. Çankaya’da bulunan Olgunlar Caddesi ve Kuğulu parkta bir araya gelen çok sayıda platform üyesi, kapalı olmasına karşı yüksek gelen faturaları balonlara bağladı. Olgunlar Caddesi’nde yapılan etkinlikte işletmeciler adına konuşan KABARE Sözcüsü Oğulcan Aşkın, iş yerlerinin aylardır kapalı olduğunu vurguladı. Aşkın, borçlarının her geçen gün arttığını belirterek, “Her hafta içimizden birileri kendi hayatına son veriyor. Geleceksiziz ve güvencesiziz” ifadelerini kullandı.

“Artık yeter diyoruz”

Zor olan yaşam koşullarının pandemi sürecinde daha çok ağırlaştırdığını ifade eden Aşkın, “Vergi borçlarımız, pandemi yüzünden çektiğimiz kredi borçlarımız, kira borçlarımız yüzünden hacizlik ve icralık olduk. Mekanlar tekrar açıldığında en az yüzde 25’imiz asla kepenk açamayacak. Diğer yüzde 25’de açıldıktan sonra batacak. Her yerde kiralık, satılık, devirlik ilanları görülmekte; batıyoruz, tükendik artık yeter diyoruz” şeklinde konuştu.
Kabine toplantısından çıkması planlanan olası  “Normalleşme Kararları”na da değinen Aşkın, esnafın taleplerini şu şekilde dile getirdi:
“* Hizmet ve yeme-içme sektöründeki tüm işletmelerin hiçbir ayrım yapılmaksızın, sağlık koşulları gözetilerek açılmasını,
* Pandemi yüzünden oluşan, geçmiş vergi, SGK ve kredi borçlarımızın en az 12 ay süreyle ötelenmesini ve yapılandırılmasını,
* Kapalı olmamıza rağmen ödemek zorunda olduğumuz kira borçlarımız yüzünden bir çok işletme ve dükkan hacizlik, icralık ve tahliyelik olmuştur. Bu durumun düzeltilmesini,
* Mekan statüsünde ayrımcılık yapılmadan tüm işletmelere eşit muamele yapılmasını acilen talep ediyoruz.”

Uzaya gönderiyoruz

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın  ‘2023’te Ay’a gidiyoruz’ sözleriyle duyurduğu Milli Uzay Programı’na esnaflar adına göndermede bulunan Aşkın, sözlerini şu şekilde tamamladı: Bu kadar çok sıkıntının içinde iken, ‘Müjde’ olarak verilmiş uzaya çıkma projesinden nasibini alamamış esnaf olarak taleplerimizi artık uzaya gönderiyoruz. Hazır herkesin ilgisi oradayken belki de dertlerimizi oradan görebilirler. Bu sebepten; Esnaf uzaya çıkıyor, artık yeter, göğe bak.
Etkinlik kırmızı balonların havaya bırakılması sonrası alkışlarla son buldu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu