Gençlik

Alternatif şenliğe polis saldırısı

Uludağ Üniversitesi’nin geleneksel olarak düzenlediği 13. Bahar Şenliklerine alternatif olarak, yurtsever öğrencilerin düzenlediği 6. Alternatif Bahar Şenliği’ne ÖGB ve çevik kuvvet polisleri saldırdı.

Yurtsever öğrencilerin Amed’in Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde PKK lideri A. Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümünü protesto gösterisinde polis panzeri altında ezilerek katledilen Şahin Öner’in anısına düzenlenen şenlik türküler ve halaylarla başladı. Şenliğe katılım önceki yıllara oranla daha fazla olması, anlaşılan o ki, üniversite yönetimi ve polisin dikkatini çekmiş ve rahatsız ettiğinden dolayı bu saldırı gerçekleşti.

 

Saldırıya tepki

Şenlik başlama esnasında iken polis panzer gaz bombası ve coplarıyla öğrencilere saldırdı. Saldırıya anında karşılık veren öğrenciler taş ve sopalarla saldırıyı püskürtmeye çalıştı.

Çatışma sırasında geniş alana yayılan öğrencilerin bir kısmı Mimarlık Fakültesi’ne sığınarak polisin attığı gaz bombalarından korunmaya çalışmış, fakat polis buraya da saldırınca öğrenciler dışarı çıkarak çatışmaya bir süre daha devam ederek dağıldı.

Düzenlenen saldırıda şenliğe katılan ya da katılmayan öğrenci arasında ayrım yapılmadan herkese copla ve gaz bombalarıyla saldırılmış, ikisi şenliğe katılan üçü ise şenlikte yer almayan 5 öğrenci gözaltına alınarak daha sonra serbest bırakıldı. 2 öğrenci ise polis saldırısıyla yaralandı.

Polisin adeta terör estirdiği Uludağ Üniversitesi’nin öğretim görevlileri de şenliğe saldırılmasına tepki gösterdi. Yurtsever gençliğinin düzenlediği şenliğe YDG okurları olarak biz de destek verdik.

 

Bursa YDG okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu