GüncelManşet

“Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı mücadelenin adresi HDP”

İstanbul: HDP’nin temsil ettiği değerlerle Alevilerin değerlerinin örtüştüğünü belirten Alevi dedeleri,  7 Haziran seçimlerinde “Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı mücadelenin adresi” olarak tanımladıkları HDP’yi destekleyeceklerini söyledi.
“Yeni yaşam” sloganıyla 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere hazırlanan HDP’ye birçok halktan, inançtan ve toplumsal kesimden  destek gelmeye devam ediyor. “Zalimin karşısında mazlumun haklarını savunan” parti olarak tanımladıkları HDP’yi destekleyeceklerini açıklayan Alevi dedeleri, HDP’nin Alevilerin  sorunlarını birlikte çözebilmenin adresi olduğunu söyledi.

HDP’nin Alevilerin haklarının da savunucusu olduğunu ve zalimin karşısında mazlumdan yana durduğunu belirten Alevi dedesi Ali Haydar Gökten, Alevilerin sorunlarının çözümü noktasında  en çok mücadele eden partinin HDP olduğunu söyledi. Alevilerin bu sebeplerden kaynaklı 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde genel eğiliminin HDP’den yana olduğunu ifade eden Gökten, “Cemevlerinde insanlarla sohbetler ediyoruz. İnsanların genel eğilimi HDP. Özellikle, Alevi gençlerinin HDP’ye desteği çok yaygın. Bizler de bu sancılı dönemde Alevilere en yakın duran partinin HDP olduğunu görüyoruz” dedi. 

Alevilerin, zorunlu din derslerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması talepleri noktasında HDP’nin de mücadelesini yükseltmesi gerektiğini belirten Gökten, “Biz Diyanet’in içinde yer almak istemiyoruz. Bizler, Diyanet’e bağlı olmayan özel bir Alevi kürsüsü istiyoruz. Ve bu Alevi kürsüsünden devletin dedeleri değil, Alevi kürsüsünden dedelerin atanmasını istiyoruz. Parti olarak HDP’nin bu yönde çalışmalarını görüyoruz. Biz de elimizden geldiği kadar HDP’yi destekleyeceğiz” diye konuştu.


ist 06 04 15 alevi dedeleri hdp rop 5 soysuren“Alevilerin HDP’ye yakınlaşmasından  sistemin aktörleri rahatsız”
HDP’nin “değerler partisi” olduğunu belirten Alevi dedesi Ali Soysüren,  HDP’nin “ortak yaşamdan yana olan yeni yaşam çağrısına ses veren demokratik, özgür bir toplumun taraftarı olan herkesin partisi”  olduğunu söyledi.  HDP’nin temsil ettiği değerlerin Alevilerin değerleri ile örtüştüğünü dile getiren  Soysüren, “Bu noktada, HDP, çok uzun bir süredir kronik bir hale gelen Alevilerin sisteme entegre olma hastalığını bir çaresi olarak ortaya çıkmış durumda. Aleviler, HDP’ye yaklaşıkça Alevilerin HDP’ye yaklaşmasının önündeki engel olan sistem ve sistemin aktörleri de bunun karşılığını çok daha sert bir şekilde bel altı vurmaya devem ediyor” diye konuştu.


‘Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı mücadelenin adresi  HDP’
Sosysüren, HDP’nin Alevilerin sorunlarının çözümü için Alevilerle birlikte yaptığı çalışmalardan ve Alevilerin ve HDP’nin söylemlerinin bir araya getirmesi noktasında özenli bir çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti ve Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı mücadelenin adresinin de  HDP olduğunu söyledi. Soysüren, “7 Haziran seçimleri diğer seçimlerde farklı. Türkiye’ne sınırında IŞİD tehlikesi var. Türkiye’de IŞİD tehlikesini besleyen AKP iktidarı var. Bu tehlike Türkiye sınırlarını aşacak olursa en büyük tehdidi Alevilere ve Kürtlere olacak. Dolayısıyla, Alevilerin bu tehdit karşısında uyanık olmaları gerekir.  Alevilerin kendisini her geçen gün asimile eden, Aleviliğin içini boşaltan sisteme karşı yeniden ayağa kalkmaları gerekir. Çünkü Alevilik gittikçe yok olduğunu görüyoruz. İsmen bir Alevilik olsa da değerler bakımından bir Aleviliğin olmadığını görüyoruz. Bunların karşısında Alevilerin dik durmaları lazım. Bunun için de tek adresin HDP olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.


ist 06 04 15 alevi dedeleri hdp rop 7 dogan“Partimiz HDP öncülüğünde Türkiye’de Alevi sorununu çözeceğiz”

HDP’nin Alevilerin sorunlarını gündeme getirdiğini ve çözüm politikaları üretmeye çalıştığını belirten bir başka Alevi dedesi İbrahim Erdoğan, “İnsanlık anlayışına uygun düşen programla hareket eden bir parti” olarak nitelendirdiği HDP’nin güven verdiğini söyledi. HDP’ye önerilerde de bulunan Erdoğan, “HDP, bu zamana kadar Alevi sorununa, Alevi inanç kültürü ve yaşam tarzıyla daha derinlikli ilgilenmiş olsaydı bu ülkede bu sorunların önüne ve katliamların önüne daha erken geçmiş olacaktı. Ancak bundan sonra inanıyorum ki HDP Alevileri dikkate alacak. Çünkü HDP, insanlık anlayışına uygun düşen programla hareket eden bir parti.  HDP’nin bu duruma gelmesi gerçekten güven vericidir. Umut ediyoruz ki biz bu anlayışla partimizin öncülüğünde Alevi pirleri olarak bu partiye öncülük yaparak Alevi sorununu bu ülkede çözeceğiz” şeklinde konuştu.


“Aleviler, yeni bir yaşam için elini taşın altına koyarsa kendilerine hizmet etmiş olur”
Alevilerin, her etnik ve inanç topluluğunun toplumun her katmanının, işçileri, emekçilerin, LGBTİ  bireylerin kendi sorunlarını kendilerinin tartışmalarını istediklerinin altını çizen Alevi dedesi İbrahim Sinemillioğlu da Aleviler ve toplumun diğer etnik ve inanç gruplarının vekâleten temsil edilmemesi kendilerini asaleten temsil etmeleri gerektiğini söyledi. Sinemillioğlu, “Erdoğan ’77 milyonun cumhurbaşkanıyım’ diyor. Ama bir cenazede bile  gazeteciler arasında ayrım yapıyor. Cenaze evinde Alevilere, solculara başka gruplara hakaret yağdırıyor. Yine avukatlar hedef alınıyor. Biz, bunun için ‘hangi gruptan olursa olsun hangi etnik inançtan olursa olsun o insanların kendi sorunlarını kendileri çözsünler’ diyoruz.  Bu nedenle Alevilerin yeri ebetteki kendileri gibi ezilenlerin dışlananların, hor görülenlerin, emekçinin, işçinin yanıdır. Aleviler, eğer bu ezilen gruplarla birlikte hareket eder Türkiye’ye yeni bir yaşamın getirilmesini sağlama yolunda taşın altına ellerini koyarlarsa herkesten önce kendilerine hizmet etmiş olurlar” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu