GüncelManşet

Aleviler THY grevini ziyaret etti

İstanbul: THY grevinin 14. gününde birçok Alevi örgütü, direnişçi işçilere destek ziyaretinde bulundu.

THY Genel Merkezi önünde direnen, grevdeki Hava-İş üyesi işçilere, Alevi Bektaşi Federasyonu, Şahkulu Sultan Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Garip Dede Dergahı gibi Alevi örgütleri destek ziyaretinde bulundu. Ziyarette ayrıca işçilere lokma dağıttı.

Ziyarette Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Servet Demir konuşma yaptı. Demir konuşmasında, THY’nin işçilerin emeğine saygı göstermediğini söyleyerek, “Alevi toplumunu inancının da emeğe saygı temel bir unsurdur” dedi ve bu çerçevede grevle dayanışma içerisinde olduklarını vurguladı. Demir’in ardından Şahkulu Sultan Vakfı Başkanı Mehmet Tural söz alarak, hükümetin kendi toplumunu yaratmak için radikal önlemler aldığı söyleyerek bütün toplumsal kesimlerin bu dayatmaya karşı direnmesi gerektiğini vurguladı. Tural, grevdeki işçileri de bu çerçevede değerlendirdi. Tural’ın ardından konuşan Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, ezilen bütün kesimlerle dayanışma içerisinde olmanın Alevi inancı gereği olduğunu belirterek, grevdeki işçilerin yanında olduklarını söyledi. Fırat’ın ardından Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Hüsniye Tekman bir konuşma yaptı. Tekman konuşmasında, işten atılan işçileri daha önce de ziyaret ettiklerini hatırlatarak, bunu inançtan, etnik kimlikten bağımsız bir şekilde kendilerinin bir görevi olarak gördüklerini belirtti. Alevi örgütlerinden son olarak Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez yöneticilerinden Ali Çiftçi söz alarak bir konuşma yaptı. İşçilerin işten atılma ve grev sürecini aktaran Çiftçi, grevin yanında, destekçisi olduklarını belirtti. “Pir Sultan Abdal’ın bize bıraktığı miraslardan bir tanesi, emeğin yüceliğidir ve kutsallığıdır” diyen Çiftçi, emek mücadelesinin haklı olan her aşamasını destekleyeceklerini belirtti. Son olarak konuşma yapan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, hükümetin atadığı THY yöneticilerinin, THY’yi istedikleri gibi yönetmeye çalıştıklarını söyleyerek, “Kimse bu saatten sonra teslim olmamızı beklemesin” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından grevdeki işçilere lokma yemeği dağıtıldı.

 

Ayçin, “Destekler grevi büyütüyor”

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin’e grevde ki son durumu ve destekleri sorduk. Ayçin, THY yönetiminin greve karşı son olarak, grevin yasa dışı olduğunu iddia ederek dava açtığını söyledi. Greve olan destekler konusunda, Alevi örgütlerinin bugün ki desteğinin, önemli ve anlamlı olduğunu, işçiler içinde her desteğin moral kaynağı olduğunu bu anlamda önemsediklerini söyledi. Ayçin son olarak greve, sendikaların ve birçok demokratik kitle örgütünün 2 Haziran’da kitlesel destekte buluncaklarını belirtti.

 

THY’de grev var!

Grevdeki işçilerden Deniz Eralp’a grevdeki son durumu ve grevin yok sayılması durumu sorduk…

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=8ZUCS7XiN5M&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu