GüncelManşet

Akçakale’de mülteciler sınır dışı edildi(video)

H.Merkezi: Urfa’nın Akçakale ilçesinde Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kentte devleti protesto eden mülteciler sınır dışı edildi.

27 Mart günü 35 bin kişinin kaldığı çadır kentin Süleyman Şah konaklama tesisinde çıkan yangında 7 yaşındaki Sudra El-Hammut’un yaşamını yitirdi, 2 ablası da yaralandı. Benzer bir olayın daha öncede yaşanmaş olmasına rağmen devletin hiçbir önlem almaması mültecilerin öfkesine neden oldu. İdare binası önünde toplanan mülteciler binayı taşladı. Durumu protesto eden mültecilere polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Urfa’dan asker ve polislerin sevk edildiği çadır kentte idare binalarının tahrip edildi, 3 çadır ateşe verildi Yaklaşık 4 saat süren çatışmanın sonrasında polis ve jandarmanın çadırlara düzenlediği operosyonlarda eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 600 mültecinin sınır dışı edildiği öğrenildi. 20 ve 30’ar kişilik gruplar halinde otobüslere bindirilerek, sınır dışı etmek üzere Akçakale Sınır Kapısı’na götürdü.

AFAD verilerine göre, yaklaşık 90 bin sığınmacının kaldığı Urfa’da şimdiye kadar çıkan çadır yangınlarında çoğunluğu çocuk 16 mülteci yaşamını yitirdi. Ceylanpınar’da bulunan Telhamut Çadır Kenti’nde, 24 Aralık 2012 tarihinde ve 15 Ocak’ta çıkan yangınlarda 9 kişi yaşamını yitirirken, Akçakale’deki Süleyman Şah Konaklama Tesisi’ndeki çadırlarda, 8 Ocak, 12 Şubat ve son olarak dün çıkan yangınlarda 7 kişi yaşamını yitirdi.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=DuHnLE1TnK0{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu