Kültür&Sanat

Ahmed Kaya Anıldı

Devrimci Sanatçılar Şahsında Ahmet Kaya Coşkuyla Anıldı, Umut Bir Kez Daha Tohumca Büyüdü.

Hacettepe’de “Yaşayan Diller, Kültürler ve Sanat Topluluğu” olarak düzenlenen ‘Ahmet Kaya’yı anıyoruz, Umudu Tohumca Büyütüyoruz Etkinliği’ 8 Kasım Perşembe günü coşkuyla gerçekleşti.

Etkinlik Kürtçe ve Türkçe ‘Hoşgeldiniz!’ mesajı ile başladı.

Daha sonra topluluk adına söz alan arkadaş topluluğun gençliğin bireyci, yoz ve ‘vur patlasın çal oynasın’  kültürüyle yetiştirilmek istenmesine karşı alternatif bir kültür yaratmak için mücadele veren bir topluluk olduğunu belirtip, topluluğun devrimci sanat ve toplumsal sanata sahip çıktığını ve yüzünü halkın ilerici kültürüne döndüğünü belirtti.

Topluluğun yaptığı etkinlikleri anlattıktan sonra, devrimci sanatçıları Charlie Chaplinlerden Ahmed Ariflere, Nazım Hikmetlerden Can Yücellere, Adnan Yücellerden Yılmaz Güneylere ve daha nicelerini ve elbette Ahmet Kaya’yı unutmayacaklarını söyledi.

Bugün işçisinden öğrencisine, hatta sokakta esrar çekenine kadar ulaşmış Ahmet Kaya’yı anmak için toplanıldığını belirtip gelenlere teşekkür eden bir konuşma yaptı.

Topluluk adına daha sonra söz alan bir arkadaş ise, topluluk olarak ilerici ve demokratların sanatsal ve kültürel etkinliklerini sahiplenilmesinden bahsedip Tohum Kültür Merkezi’nden ve Tohum Kültür Merkezi’nin yapacağı ‘Umudu Tohumca Büyütüyoruz Şöleni’nden bahsetti. Katılımcıları  ‘Umudu Tohumca Büyütüyoruz Şöleni’ne davet etti.

Daha sonra Ahmet Kaya adına yapılan ‘Uçurtmam Tellere Takıldı’ belgeseli ve Hacettepe Şenliğinde Serdar Ortaç’a yapılan çatal kaşıklı protesto gösterildi.  Sonrasında yapılan söyleşide katılımcılardan Ahmet Kaya hakkındaki düşüncüleri soruldu.

Ve bazı arkadaşlar Ahmet Kaya gibi ezilenlerden yana tavır koymak gerektiğini belirtip, bugün Kürt sorununun geldiği noktalara değinen ve bugün hapishanelerdeki açlık grevine destekte bulunmak gerektiğini söylediler.

Serdar Ortaç protestosuna katılan bir arkadaş ise eylemi ve duygularını anlattı.

Sonrasında Mesel Müzik topluluğunun müzik dinletisine geçildi. Mesel müzik topluluğu Ahmet Kaya’yı unutmayan ve Ahmet Kaya’nın hesabını soran bir üniversitede olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek müzik dinletisine başladı.

Çeşitli Ahmet Kaya şarkıları söylediler ve en sonunda salondan gelen ‘bahtiyar’ sloganlarıyla ‘Kod Adı Bahtiyar’ şarkısını söyleyip müzik dinletisini bitirdiler.

Etkinliğin sonunda yapılan Mesel Müzik Topluluğu’na ve katılan öğrencilere yapılan teşekkür konuşmasıyla etkinlik bitirildi.

Etkinliğe yaklaşık 200 kişi katılırken, etkinliğe katılanların coşkusu üst seviyedeydi.

Ahmet Kaya’yı Unutmadık Unutturmayacağız.

Hacettepe’de Umut Tohumca Büyüyor.

Hacettepe YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu